Betta sp. "Mahachai"

Pouze divoké populace - Skupinové druhy: Bellica; Coccina & Splendens
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od mlynář »

B.sp. -Mahachai- 01m.jpg
B.sp. -Mahachai- 01m.jpg (24.94 KiB) Zobrazeno 9535 x
B.sp. -Mahachai- 02m.jpg
B.sp. -Mahachai- 02m.jpg (28.68 KiB) Zobrazeno 9537 x
B.sp. -Mahachai- 03f.jpg
B.sp. -Mahachai- 03f.jpg (23.47 KiB) Zobrazeno 9532 x
B.sp. -Mahachai- 04m.jpg
B.sp. -Mahachai- 04m.jpg (67.36 KiB) Zobrazeno 9530 x
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od To-Chu »

Tak vás tady zdravím, nevím kam s tím, tak si dovolím navázat zde.
S odkazem na splendens fórum se ptám, má někdo tyto materiály?

http://www.forum.splendenspower.cz/viewtopic.php?t=2423

Díky.
T.Ch.
Naposledy upravil(a) To-Chu dne 28.10.2011 12:17:17, celkem upraveno 1 x.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od mlynář »

Jo, do tématu ses trefil správně.
V kuloárech se šušká už delší dobu o tom, že má být "Mahachaika" popsána. Zhou Hang o tom mluvil myslím někdy vloni a nebo dokonce už přeloni (fakt nevím), ale stále se nic neděje. Já jsem čekal, že to vypadne od Rafflesů, ale proč by to nemohl udělat i někdo jiný.

Mj. Máš je ještě? Pokud ano, tak bys byl asi jediný, kdo je v ČR dneska má. Petrovi to popadalo, když se stěhoval z Práglu.
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od To-Chu »

Mahachaie ani smaragdýny z tvých nádrží nemám už dlouho. 18. února ale jedem do Friedrichshafenu na jeden veletrh. Pokud tam nějaké přírodní „splendensky“ budou, plánuju si je dovézt. Jsou to jediné bojovnice, pro které mám cit, a které mě baví. Furt a pořád dokola :-)

Ještě asi zkusím napsat J. Plíštilovi jestli tam náhodou nemá přístup. Registroval jsem se na Wiley library a zjistil, že není možné stahovat jednotlivé dokumenty za poplatek, ale musí se koupit jedině 24 hodinový přístup za 42USD a to už mi přijde moc.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od mlynář »

No a to ani zdaleka není všem taškařicím konec. Některé dokumenty jsou na takových serverech zveřejňovány třeba jen na určité časové údobí - třeba jen na tři měsíce a pak jsou staženy. Takže ti doporučuju, když si někde zaplatíš (často krvavé prachy) tak to chce si dát čas a práci a celé to projet, přeorat a stáhnout všechno co potřebuješ.
Když jsem sbíral informace o skalárách, tak jsem to takhle dělával. Ne proto, že bych to tehdy věděl, ale proto, že jsem byl "hladový" a byla to moje klika. Když mi pak u jednoho serveru zapípali, že mi za pár dní končí placené období, jen tak jsem tam mrknul. jednak, jestli se tam neobjevilo něco nového a za druhé prostě ze zvědavosti. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že dobrá třetina dokumentů, které jsem předtím stahoval tam není.... Nejsi ale žádný začátečník a možná ses s tímhle setkal už taky.:|
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od To-Chu »

Konečně ke stažení:

Molecular and morphological evidence supports the species status of the Mahachai fighter Betta sp. Mahachai and reveals new species of Betta from Thailand

http://forum.splendenspower.cz/download/file.php?id=40

Two regions of mitochondrial (mt) DNA, cytochrome c oxidase subunit 1 (COI) and 16S rRNA, were sequenced in nine species of Betta from Thailand and Indonesia. Most species showed little intraspecific COI variation (adjusted mean = 0・48%) including the putative species Betta sp. Mahachai, but one species (Betta smaragdina) included three lineages showing much greater divergence (7・03–13・48%) that probably represent overlooked species. These findings were confirmed by maximum likelihood analysis and Bayesian inference, which revealed well-supported corresponding monophyletic clades. Based on these results and morphological differences, the stative species Betta sp. Mahachai from central Thailand is a species distinct from other members of the B. splendens group and represents a new and hitherto undescribed species. Furthermore, this study also demonstrated the probable existence of two overlooked Betta species found in the Khorat plateau basin, illustrating the utility of mitochondrial genetic markers in the revelation of overlooked diversity.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od To-Chu »

Tak už je to ofiko :-)

Zootaxa 3522: 49–60 (2012)

Betta mahachaiensis, a new species of bubble-nesting fighting fish (Teleostei: Osphronemidae) from Samut Sakhon Province, Thailand

CHANON KOWASUPAT, BHINYO PANIJPAN, PINTIP RUENWONGSA & NAMKANG SRIWATTANAROTHAI
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od To-Chu »

Dnes jsem se k tomu článku dostal a protože se tady furt nedají nahrávat PDF soubory, tak kdo má zájem o kompletní popis, napište mi SZ a obratem pošlu, popřípadě stahujte zde:

http://forum.splendenspower.cz/download ... hp?id=1087
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od mlynář »

Výborně Tome a díky za avizo.
Jj. Mám zájem o PDF. Pošli mi to prosím na mail. Díky. :)
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta sp. "Mahachai"

Příspěvek od Apocalypsus »

Ahoj,
tak se nám povedl import divokých kousků :-) mělo by jich být 7-8 doplníme fotky i s lokalitou odchytu :-) Za ČLA máme radost :-)
Prezident ČLA o.s.
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů bojovnic stavějících pěnová hnízda“