Betta macrostoma REGAN, 1910

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Kolik čeho je otázka toho, jakou máš vodu a co obsahuje za soli. Co voda, to speciál, takže recept neexistuje a každý se tím musí prokousat sám na základě své vody.

Já jsem zkusil "mandlovník" několikrát a bez jakéhokoliv efektu. Z tříslovin mi vždy nejvíce vyhovovalo listí buku a olšové šištice. Maximálně jsem použil i lékárenskou dubovou kůru. Je lacinná a laboratorně čistá. Jo a pak ještě květy z jedlých kaštanů (Castanea sativa). Výhodou u těchto přírodnin je to, že co si člověk nasyslí do zásoby, vydrží v suchu celá léta. Klidně i deset let! ... a je to zadarmo. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Jo a na okyselování se mi nejvíce osvědčila "akvaristická" granulovaná rašelina. Lze si vychytat množství na potřebný obsah akvária a časy a množství dávkování jednotlivých "kuliček". Chce to k tomu ale mít slušný pH metr, protože při kontrolách klasickými lakmusovými papírky by jich člověk musel mít k disposici vagón a zbláznil by se při neustálém kontrolování.
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Miki píše:Dekuji Lado. Kolik bych tam mel dat toho mandlovniku a kolik dubu do 110 litru?? Mam byt skromnej nebo proste pokryt dno? Zatim jim tam davam 3 listy mandlovniku .
To se nedá přesně říci. Je nutno to vyzkoušet. Každá voda má jiné Kh, Gh, vodivost. O výluzích tady někde psal hezky Mlynář. Jenom již nevím kde. Nevím jak velké máš to akvárko ale 3 listy u macrostom nic nezkazí a budou určitě přinosem.
Miki
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 30.4.2018 23:24:56

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Miki »

Panove diky moc za odpovedi,ja zacnu raselinou a listama. Koupil jsem si pH metr a zatim se mi dari vyluhem drzet 5,8 ale jenom dva dny potom to vyleze o 0,1 kazdej den. Uvidim co to udela kdyz budu menit tak tretinu vody za vodu vyluhovanou z raseliny ktera ma +- 4,5 pH.Jeste sezenu ty olsovy sisky a uvidime.Na kyselinu se moc necejtim a COcko tam zatim nechci davat.
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Tak dnes se rozplavalo několik mladých. Nejprve ráno asi 6 ks odpoledne uvolnil sameček další. Počet nevím, protože on nechtěl být v omezeném prostoru ale vždy z něj přeskočil do svého akvária. To je plné microsoria a tak se nedají spočítat. Teď je jen v tom velkém prostoru ukrmit a nepřekrmit. Takový test akvaristických schopností.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

No to je paráda. Gratuluju! :D
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Děkuji. Snad je udržím. Potravu přijímají, tak udržet vodu.
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Rybky jsem udržel. Mám již vytvořen i jeden dospívající pár z mého prvního odchovu. Chtěl bych jen popsat jednu zajímavost o které se nikde nepíše. Vypozoroval jsem, že po výtěru u některého páru má samice, samce ochraňovat a zastrašuje ryby ve vedlejším akváriu. Zkusil jsem u mladého páru, který nic neodchoval nechat po výtěru i samičku po celou dobu a výsledek byl 4 mladé. Jen podotýkám, že sameček měl vak po 3 dnech dost prázdný, tak jsem to zkusil. Nikde jsem se o něčem podobném nedočetl. Myslím, že o těchto rybách toho víme poměrně málo a jejich pozorování je zajímavé. Je škoda, že je málo informací o chovu těchto rybek o našich chovatelů ( ono to platí i o chovatelích rájovčíků, tam možná některé druhy vyhynou, dříve než budou určeny). Já vím jen o dvou chovatelích, kteří B. M. u nás umí (i když jich může být víc ale nevím o nich) a z toho je jeden můj kamarád, kterému tímto děkuji za poskytnutí velmi kvalitních ryb pro můj základ chovu. Chtělo by to více komunikace přes toto fórum a ne jen přes FB. Tam se totiž ty informace rozmělňují. Přátelé akvaristé, ať se Vám daří. :)
imessi
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 2.10.2018 5:49:34

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od imessi »

Ok, tak jsem se také rozhodl přispět pár obrázky z mých akvárek.
Macrostoma-samec1.jpg
Macrostoma-samec1.jpg (42.75 KiB) Zobrazeno 6091 x
Macrostoma-samice1.jpg
Macrostoma-samice1.jpg (43.44 KiB) Zobrazeno 6091 x
Macrostoma-mlade1.jpg
Macrostoma-mlade1.jpg (34.62 KiB) Zobrazeno 6091 x
Macrostoma-pár1.jpg
Macrostoma-pár1.jpg (46.26 KiB) Zobrazeno 6089 x


S focením začínám, tak moc nekritizovat.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Jsou nádherný. :D
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“