Betta macrostoma REGAN, 1910

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Odpovědět
Miki
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 30.4.2018 23:24:56

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Miki »

Taky gratuluji,jsou to nadherny ryby. Muzete mi poradit jak snizujete PH az na 4 a jak to tam udrzet??
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Jedna z možností jak snížit pH je pomocí kyseliny fosforečné. Kyselinu si rozředíme v měkké (demineralizované, destilované) vodě. Tu potom opatrně přidáváme do vody, kterou upravujeme. Vždy je potřeba to po chvilce změřit. Měkké vody mají malou pufrační schopnost a pH v nich může velmi rychle poklesnout. Měříme raději pH metrem, protože měřící roztoky mají snahu výsledky měření zkreslovat směrem k neutrálu. Pokud upravujeme vodu s velmi nízkou vodivostí tak je vhodné i při měření pH metrem u měřeného vzorku zvýšit vodivost pomocí KCl na cca 150-200 mikroS a potom měříme. Kyselinu lijeme vždy do vody a ne naopak. Pokud to budeš dělat prvně tak si zkus ještě něco načíst, protože já jsem mohl na něco (co považuji za samozřejmé) zapomenout. V měkké vodě není to pH stabilní a tak je potřeba ho sledovat. Další možnost snížení pH je pomocí výluhu z rašeliny nebo mandlovníkových listů. PH snižuje i Vesicularia dubyana (měchýřka jávská).
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Staří akvaristé používali s úspěchem i kys. chlorovodíkovou nemýlím-li se.
Miki
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 30.4.2018 23:24:56

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Miki »

Panove dekuji moc za rady. Ja jsem zacal tim,ze jsem si koupil DAJANA pH ACID a zkusil ho nalit podle navodu do akvaria, kde mam mekkou destovou vodu s vodivosti asi 80 mikroS. Destovka ,kvuli ktere jsem si koupil 1000l nadrz je neutralni coz me dost zklamalo:( cekal jsem ze bude aspon trochu kysela. PH mi spadlo ze 6.9 na 4,5 coz byla parada ,ale asi mi to rozhodilo merak ,protoze mi to hlasilo brutalni tvrdost i vodivost, ze to ani merak nebral(mozna nemam moc kvalitni). Tak zkousim tu vysokohorskou kyselou raselinu,coz neni spatny,ale hrozne se mi to vraci zpatky a nemuzu to nejak zafixovat:( Akvarko mam +-80 litru pH5,9 vymenim 10litru za vylouhovanou raselinu 4,5 pH ,pekne mi to spadne na 5,5 a do dvou dnu zase 5,9pH. Kyseliny se jeste trochu bojim i kdyz mam na to zkusebni akvarko a nemam tam co vyhubit:)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Mno, jesli ti to tskhle pufruje, tak to ani kyselinou nevyřešíš. Jakmile ji tam dáš, tak to spadne, ale přes noc probubláváním se to často vrátí zase na obvyklou alkalitu.
A proč tak nutně chceš mít 4,5. Kvůli nějakému výtěru?
Miki
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 30.4.2018 23:24:56

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Miki »

Cetl jsem tady to vlakno a hrozne se mi tady ty ryby zacaly libit. Ale bojim se ,ze se mi nepovede jim vytvorit co nejlepsi prostredi , ktary by se podobalo tomu , v cem zijou. Nejde mi ani tak o odchov i kdyz by to byla samozrejme parada,ale chci aby byly spokojeny.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

No. Mne problémys pH trápily dost dlouho, než jsem si uvědomil, že ryby mi fungujou naprosto v pohodě bez ohledu na to. Macrostomy jsem sice nikdy neměl, ale jinak mi prošlo divokých bojovnic pěstírnama až až. Léta jsem dělal chanoides, albimarginaty, simplex, dimidiata, falx (pravé), imbelisky, cocciny, smaragdiny a další.
Stejně jako odchytové divoké apistogrammy a další žoužel pocházející víceméně z tzv. "černých" vod. Za celou tu praxi mi vysvitla spíš jiná věc. Vše záviselo na chemismu vody než na tom, jesli mám pH 4,5; 6 nebo dokonce 7,5. Vždycky, když jsem se s tím snažil moc pytlíkovat, byly problémy. Když jsem tomu ponechal volný průběh, byl klid a fungovalo to.
Miki
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 30.4.2018 23:24:56

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Miki »

Asi mas pravdu,nebudu to moc resit a budu se snazit udrzovat jim nenasilne nizsi pH jenom tou raselinou pri vymene vody a zkusim tam nahazet k listum mandlovniku jeste nejaky dubovy co to s vodou udela..Dekuji za odpovedi. Toho listi tam zatim nebudu cpat moc i kdyz jsem videl fotky z jejich prirozenyho prostredi a toho listi tam nebylo malo :) ale asi z jinejch stromu.
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Listy tam můžeš dát. Já dávám mandlovník a dubové listy. Výluh z rašeliny také. Podle zkušeností snáší i pH 6 jenom mají samečci méně výrazné barvy. Výhoda té vody s nízkým pH a rašelinným výluhem (listy), je v tom, že působí mírně baktericidně. Dubové listy dávám ale pH většinou moc nesnižují. Záleží zřejmě na jaké půdě duby rostou. Pokud už B.M máš tak držím palce ať daří.
Miki
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 30.4.2018 23:24:56

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Miki »

Dekuji Lado. Kolik bych tam mel dat toho mandlovniku a kolik dubu do 110 litru?? Mam byt skromnej nebo proste pokryt dno? Zatim jim tam davam 3 listy mandlovniku .
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“