Betta macrostoma REGAN, 1910

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Jojo, video je moc fajn. Jinak pro lepší pochopení, co by se jim mohlo líbit sem dávám odstaveček z mojí připravované monografie - pletí to pro všechny zástupce skupiny unimaculata!

Jak je vidět na přiloženém obr. (viz výše; foto: B. macrostoma v přírodě - Michael Lo) bojovnice ze skupiny unimaculata žijí především v klidnějších vodách. Jde zejména o mělčí, pobřežní oblasti řek a jejich přítoky, různé drobné potůčky; rybky byly ale nalezeny i v zavlažovacích příkopech - preferují hloubku vodního sloupce cca mezi 20 - 40 cm). Jedná se zejména o tzv. černé měkké vody o pH okolo 5,6 - 5,7; dH mezi 10 - 20; teplota vody mezi 21 ° C - 25 ° C. Na dně těchto lokalit je množství sedimentů pocházejících od do vody padajících rostlinných zbytků, které nejen spoluvytvářejí žádoucí chemismus vody, ale slouží i jako domov mnoha drobných živočichů, kteří slouží bojovnicím jako důležitá část potravy. Takové prostředí samozřejmě rybkám zajišťuje i dostatek přirozených úkrytů. O ekologii výše uvedeného prostředí psali podrobně v roce 1962 ve své práci „The Fresh-water Fishes of North Borneo“ R.F.Inger a P.K.Chin.

Na té tvrdosti bych ale tolik nebazíroval. Mám takový pocit, že s tím souvisí naše zeměpisná poloha - potažmo úroveň gravitace a tlaku (vztah k tlaku na buněčné membrány živočichů). Mně se u odchytů (nejen bojovnic, ale i cichlidek a skalár) osvědčila vodivost cca mezi 120 - 170 uS !
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Jo, máš pravdu. Vodivost jim vyhovuje mezi 100 - 180 mikrosiemens. Teplota, kterou udáváš je také přesná. Já jsem je teď přelovoval po párech do 70 l na pár protože se praly a to bylo vše. Jinak jsem zkusil jikry samci odebrat a také se rozpadly bez plísně (v té vodě se plísním nedaří). Vypadalo jako kdyby nebyly oplodněné ale to je divné. Jinak to listí je tam důležité i na úkryty jak píšeš. Jenom u macrostom může jít pH i níže až na 3,5. Listy tam v tom videu plavou zatím na hladině, protože to je nové. Listy nijak nespařuji, protože je mám doma v suchu klidně rok. Přidávám dub, buk a mandlovník. Dub se brzy rozpadá ale buk drží déle. Musím je udělat, protože Radek je prý již nemá a nikdo jiný je v současné době neudělal, nebo to tutlá což je škoda.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Konkrétní odstavec z monografie podkapitoly o B. macrostoma. Jedná se o překlad přímého popisu z prací Ng a Tana a poznámek Michaela Lo.

Poznámky k místu výskytu:
Holotyp byl odchycen v čistých pramenitých vodách národního parku Mulu, v okresu Belait. Rybky se nalézaly v mělkých vodách o hloubce cca 30 cm, na okrajích jílovitého koryta, kde se tvořily pobřežní prohloubeniny. V jedné se nalézal jen pár dospělých rybek nebo pouze jeden jedinec. V této lokalitě nebyly objeveny žádné rybky jiného druhu. pH bylo naměřeno 5,7. Betta macrostoma byla také nalezena u Mendaramských vodopádů v lokalitě Rampayoh, oblasti Labi, okresu Belait. Voda zde protékala skalním korytem poměrně rychle, pH 4,4. Břehy lemovány kapradinami čeledi Polypodiaceae (zvl. rod Dipteris). Rybky se opět nalézaly v malých, klidných lagunkách v přítocích hlavního toku.


V kapitole o holotypu a paratypech |(popisované vzorky), se ještě uvádí, že místa uvedená v "Poznámkách..." se nalézala na toku původně ochlazujícího oblast místních termálních pramenů.
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Toto jsou velmi cenné poznatky, které se běžně nevyskytují. Dík za ně.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

;)

Před tejdnem jsem dal práci na monografii zase na chvilku k ledu. Jako totální blbec jsem si smazal hotovou podkapitolu B. anabatoides, na které jsem dělal asi týden a mohu začít znovu. Tak mně to nakrklo, že si od toho potřebuju dát na chvíli pokoj.
:evil:
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Snad můj vůbec nejdůležitější poznatek na který jsem kdy s rybkami přišel se dá shrnout do jedné věty:
Nemůžeme chtít rybky přizpůsobovat svým názorům a dogmatům, ale my se musíme přizpůsobit rybám, chceme-li od nich nějaké efektivní výsledky. :geek: ;)
Většina lidí - akvaristů, se kterými jsem se setkal (myslím akvaristů "par-excelance") bere živočichy podle sebe - našich lidských měřítek a snaží se je přizpůsobovat svým vžitým pravidlům ("čistá voda" musí být křišťálově průzračná, atd....). Jenže ono to zpravidla bývá naprosto jiné.
Chápal bych staré akvaristy, kteří neměli takové informace, jakými můžeme oplývat dnes my. My je ale dnes máme a jsou většinou zadarmo k mání. Další je už jen pak na lidské lenosti... :D
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Tak dnes jeden samec donosil několik mláďat. Uvidíme jestli se to povede dál odchovat, protože mi ráno spadla líheň s artémkou a tak nemám živou. Snad se to podaří nastartovat jinak. Rychle jsem založil artémii s čínských (ruských) jezer a snad to stihnu. Teplota 24,3 - 25,6°C. Mladých bude jen několik ale je to první donošení. Hodnoty vody byly stejné jako jsou již dříve popsány a druhý den po výtěru se vytřel jiný pár v úplně stejné vodě a podmínkách a nedonosil to. Zřejmě bude záležet i na vyzrálosti samce. Rybky se rozplavaly hned, nemají žloutkový váček a jsou dost štíhlé. Sameček podle mne mladé ale trochu přenášel. Berte to prosím jako oznámení a ne návod na chov. Pokud to vyjde napíši více.
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Tak sameček donosil 7 mladých. Zatím se drží.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

No výborně. Gratul. :D
Uživatelský avatar
Lado
Stálý uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: 10.7.2016 15:03:03
Bydliště: Chomutov

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Lado »

Děkuji. Rybky už snad dochovám. Mají již 1,2 cm. Problém je, že to vypadá, že nejdůležitější při odchovu je sameček. Stejná voda, stejná teplota, stejně velké a zařízené akvárium, stejné krmivo a neodchovají. Teď ale má ten sameček samostatnou nádrž a dostává odpočinek.
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“