Něco drobných informací o DBJA

Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Něco drobných informací o DBJA

Příspěvek od mlynář »

Tak jako většinu z vás, kteří jste dokázali zabloudit na toto téma, i mne kdysi chytly za srdce bettky. kdysi dávno, v sedmdesátých letech to začalo, když jsem u jednoho akvaristy v Roudnici nad Labem poprvé v životě spatřil červenou, závojovou bojovnici pestrou - Betta splendens.
Byla to tedy i první rybka, kterou jsem si pořídil do svého prvního skutečného akvária na začátku osmdesátých let. Jelikož jsem byl (a jsem stále) hladový po všech možných informacích, hotovou senzací se pro mne stalo, když vyšla krátce poté Frankova AKVARISTIKA a já v ní spatřil barevnou fotku Betta imbellis (později se mi podařilo dokonce sehnat pár kousků z cca třetí populace týchž rybek) a získal několik prvních informací o dalších druzích bojovnic.

Zbytek let osmdesátých a stejně pak léta devadesátá pro mne byly roky, kdy jsem vyšťourával kdejakou informaci o tomto rodu a sháněl veškerou možnou literaturu. Dalším informačním mezníkem pro mne bylo na počátku devadesátých let získání osmého vydání Axelrodova atlasu sladkovodních ryb a brzy na to i vydání neméně prosluslého Aqualogu. To už jsem měl i první zkušenosti s několika druhy "divočáků" a i s jejich odchovy. Jak jsem se dostával danné problematice pomalu pod kůži a tu a tam získal i nějaké dílko věnované pokud ne rovnou, tak alespoň částečně bojovnicím - zejm. od renomovaných německých autorů, začal jsem se blížit k určitému bodu rozhodnutí. Z toho, co bylo o bojovnicích opět především v Německu napsáno a vydáno a ze souhrnu informací, které jsem měl na konci devadesátých let k dispozici, vznikla již tehdy myšlenka všechny informace nějak utřídit, seřadit, zcelit a dát dohromady naši, českou monografii.

I přelomilo se tisíciletí a někdy začátkem roku 2003, kdy jsem si pořídil první počítač (na mém oblíbeném a starém psacím stroji se mi už nechtělo takové věci dávat dohromady), jsem defacto zahájil první přípravné práce na tomto dílku. Postupně se mi i povedlo získat většinu zásadní literatury a taktéž jsem dal dohromady základy některých vědeckých prací, zaměřených především na rod Betta.

(pokračování....)
Odpovědět

Zpět na „Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie, JB“