Počet druhů v rodu

JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Počet druhů v rodu

Příspěvek od JAF »

Máte někdo přehled o jednotlivých druzích rodu? Například aqualog uvádí druhy dva, ale nikde jsem nenašel podrobnější informace, popis, či alespoň určovací znaky.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od mlynář »

Jejda, nějak mi unikla pointa. O jaký rod se jedná? :)
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od JAF »

Anabas, viz zařazení příspěvku.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od mlynář »

Ufff. Fakt mi to občas nějak blbne. Myslím co se technické stránky týče. Tohle není poprvé, co na mne vykoukl nějaký nový příspěvek odjinud. Nejběžnější kiks bývá, že napíšu příspěvek a a/ odfajfkuju, napíše mi to, že je to OK, ukáže mi jej to, jakmile ale opustím téma zmizí. b/ napíšu, odkliknu a nic. Naučilo mne to je si zálohovat a delší kusy psát rovnou ve wordu a pak přetahovat a teprve, když mám jistotu, z wordu to smažu. Není to výmluva, ale takhle mi bohužel funguje Dell, který mám od loňského ledna. Za celý ten rok se už kompletně šestkrát upgradovala XP a před koncem roku mne to donutilo dokonce naroubovat dovnitř i Ubuntu (Linux). S tím sice problémy nejsou, jenže v XP mám dost potřebných interaktivních programů, bez kterých se nedokážu obejít, které mne stály spousty korun a v Linuxu nefungují..... :evil: :oops: :cry:
Takže se omlouvám, za takovéhle občasné pitomosti, které odemne pocházejí.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od mlynář »

Jediný, o kom vím, kdo by o nich mohl po teoretické stránce něco kalého znát je Martin Rose (Gobius). Testudiney ještě vloni dělal snad někdo na Slovensku, ale kdo to nevím a nemám ani jistotu, zda-li šlo o jeho odchov a nebo o ryby překoupené z dovozu nebo od někoho jiného. Já je fotil na akci v Bratislavě.
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od Joe.cz »

jen ze zvědavosti jsem to hodil do wikipedie a vyskočilo mi tohle:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anabas
Nevím jak moc je to odborné, ale uvádějí tam dva druhy.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od JAF »

No už třeba proto, že články na Wikipedii často sám edituji, ji nepovažuji za důvěryhodný zdroj. Nicméně ano, na dvou druzích se shoduje řada zdrojů, ne však už na konkrétních (třeba Aqualog uvádí jiné). At tak či onak, všude, kde jsem hledal, jde o prostý výčet doplněný maximálně o fotografii, ze které bez dalšího komentáře nepoznám nic.

Zajímal by mě proto nějaký odborný text jako např. revize, která současný počet druhů ustavila a pojednává i o deterinaci druhů.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od mlynář »

Tohle je jediné, co ti na to mohu odpovědět. U Jirky jsou nejserioznější vodítka.
http://aquatab.net/system/genus/210/
Dál už pak je třeba stopovat přes Eschmeyera.....

Jinak vzhledem k tomu, že jde ryze o nekomerční rybky, považuju za zázrak, že jsem si je mohl alespoň v plastové vaničce nafotit v r.08 v Bratislavě na akci.....
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od Joe.cz »

No, když na to nezapomenu, tak se zajdu podívat do knihovny, kde mám přístup k web of science a pokusím se něco najít tam.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Počet druhů v rodu

Příspěvek od mlynář »

Podívej. Určitě to bude zajímavé.
Odpovědět

Zpět na „Rod Anabas CLOQUET, 1816“