České jméno

Odpovědět
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

České jméno

Příspěvek od JAF »

Ahoj,
existuje v české literatuře nějaká shoda na pojmenování tohoto rodu? Zaznamenal jsem jména rájovčík a rájoveček, ale nevím, které zda existuje na nějakém nějaká širší shoda.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: České jméno

Příspěvek od mlynář »

V oficiální literatuře zatím ne. Tato česká rodová jména jsme zavedli v předzvěsti vývoje českého názvosloví. Šlo zde o snahy překlenout dobu do vydání oficiáního českého názvosloví, které je vytvářeno pod hlavičkou Národního muzea v Praze. V rámci projektů AQUATABU a spolupráce ČLA a s ohledem na rukopis monografie věnované rybám labyrintním, kterou má v šupliku náš přítel Martin Rose, jsme zavedli již během existence našeho starého portálu ČLA pro rody Pseudosphromenus český ekvivalent rájoveček a pro rody Parosphromenus a Malpuluta rájovčík (doufám, že jsem to nezmotal a neobrátil...). Nicméně toto ještě nebylo nikde publikováno.

Já vim, mnohý z nás si klade otázku, zda-li má něco takového vytvářet vůbec nějaký smysl. Ve světě se to běžně nedělá a celá planeta si bohatě vystačí s originály vědeckých názvů. Já osobně říkám "bohužel" - trendy, které se u nás zakořenily již na konci 19. stol. v rámci vlasteneckého šílení nebo malosti, již tenkrát přinesly tvorbu českých názvů pro všechno možné a za každou cenu. Dokud se naše akvaristika pohybovala na úrovni kvalitních magazínů jakými byly bezesporu Akvaristický obzor, Akvaristické listy, AT, Živa, apod., které redigovali skuteční odborníci a kde byla dodržována určitá úroveň české systematiky, bylo vše relativně v pořádku. Po roce 1990, kdy se zde začaly objevovat živelně překládané akvaristické knihy sic odborníky na překladatelství, na hony však vzdálenými všemu akvaristickému, a posléze když přišly i akvaristické bulváry á la AŽ a vynálezy kdekoho, kdo si myslel že "vyvaří" na tom, když bude mít akvaristiku a díky absenci jakýhkoliv odborných znalostí nechal popustit uzdu bujné fantasii, nezbylo, než se tímto fenoménem začít zabývat v co nejodbornějším prostředí.

O erudovanosti pánů doktorů Hanela a Nováka není jakýhkoliv pochyb a každý, kdo trošku do této problematiky zabředne je si toho plně vědom, nicméně ani oba zmínění pánové nejsou "bozi" a sami nemohou znát kompletně celý komplex této problematiky tak, jak je již léta užíván v praxi. Ona ne vždy je lidová tvořivost mimo mísu. Mám pro to jeden krásný příklad: Na začátku devadesátých let jeden tehdejší specialista na odchytové krunýřovce (dnes s oblibou používaný termín "L-sumce") dokázal jako první rozmnožit a uvédst mezi ostatní chovatele krásný nový druh ancistrusů - A.tamboensis. Díky svému netradičnímu vzhledu byla buď jím samým nebo někým z jeho tehdejšího okruhu rybka česky pojmenována ancistrus /krunýřovec/ brokátový. Když Jindra Novák, který byl a je po praktické stránce odborník především na vrubozubcovité - tedy po našem cichlidář, s doktorem Hanelem zpracovali krunýřovce a já to od něj získal, hned jsem si nalistoval ony konkrétní stránky práce a ejhle, A. tamboensis nebyl pány doktory pojmenován a.brokátový (ten název na tu rybu naprosto špičkově seděl), ale dle geografie i doslovného překladu originálního jména a. tambojský. Nic proti tomu, je to naprosto běžný a nejschůdnější přístup tam, kde se jedná o skutečnou novinku, či rybku svým způsobem neznámou s dosud neexistujícím ekvivalentním pojmenováním nebo se jménem, které je totálně mimo a bylo jí dáno jakýmsi pseudoodborníkem mimo mísu. Tady je ale toho původního českého názvu věčná škoda a Jindra Novák to sám naprosto uznal, když jsme o tom později hovořili.
Čili toto je jedním z důvodů, proč jsme se s Martinem Rose a Jirkou Plíštilem před lety pustili do českého názvosloví bojovnic, proč doktor Slaboch se věnuje názvosloví živorodek, atd... Oficiální vědecky uznaná verze těchto námi navrhovaných názvů vzejde dříve nebo později samozřejmě z řad autorů akreditovaných Národním muzeem, apod. My jako specialisté na tyto skupiny ryb se snažíme těmto odborníkům svým způsobem pomáhat a naše práce jsou jimi uznávány.

Takže abych se vrátil k meritu věci. Již v době, kdy byl zakládán náš klub a kdy se již pracovalo na názvosloví bojovnic a Martin měl již v šuplíku svou monografii, jsme s jeho vědomím, radami a přispěním přišli s konstrukcí výše uvedené terminologie pro "drobné" a "droboučké" rájovce. Speciálně i proto, aby v českém názvosloví byly tyto rody odlišeny od běžných rájovců rodu Macropodus. Stejně tak jsme odlišili v české terminologii i oba "velkorájovce" - rod Belontia a po česku je nazýváme "beloncie" - jde samozřejmě o čirou fonetiku, a zároveň o to, aby toto pojmenování bylo pro běžného akvaristu co nejsrozumitelnější a jazykově nejpoužitejnější.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: České jméno

Příspěvek od JAF »

Existuje nějaká představa, kdy by mělo české názvosloví labyrintek vyjít?
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: České jméno

Příspěvek od mlynář »

Pokud moje vědomosti sahají, tak oficiální vydání by mělo spatřit světlo světa mezi lety 2012 - 13. Jinak do toho více vstoupil Jirka Plíštil, který právě tuhle problematiku labyrintek pohlídá. Mluvili jsme o tom zrovínka teď. Ještě jsme vzali na přetřes i čichavce. Byl tu nápad, zda-li by mělo smysl v české taxonomii rozdělit i čichavce dle jednotlivých skupin - tzn. např. zástupce rodu Trichogaster pojmenovat vzhledem k jejich fyzické struktuře jako "čichavečky". Jirka má na to ale svůj osobitý a vcelku logický a asi nejsprávnější názor v tom smyslu, že nejsou vyloučené až radikální změny u obou rodů bublinových čichavců v zařazení. Mohou to být stále rody dva, nebá se ale ani vyloučit možná revize, která by zařadila všechny čichavce současných rodů Trichopodus a Trichogaster do rodu jednoho (takové tendence zde již byly i dříve). Z toho důvodu bude nejrozumější, aby se předešlo zbytečným změnám v budoucnosti, ponechat u obou rodů české jméno "čichavec".

Ona je tu i otevřená situace u samotných bojovnic. Myslím (teď to nebudu dohledávat) že jsem se o tom už zmínil v pojednání o rodu Betta. V osmdesátých letech byl dán návrh na rozdělení Bett na dva samostatné rody - bojovnice tlamovcové a bublinové - na rody Betta (bubliňáci) a Pseudobetta (tlamovci). Tenkrát toto nebylo vedeckou obcí uznáno a k rozdělení fakticky nedošlo. Nicméně když se podíváme na to, že v té době bylo známo s bídou všehovšudy neco málo přes dvacet zástupců bojovnic. Skutečně nic nehonilo nikoho, aby se tak malý a tehdy poměrně nevýznamný rod dělil. Dnes, kdy máme popsáno skoro sedmdesát validních druhů bojovnic a dalších cca třicet specií čeká na zpracování, je situace podstatně jiná. podstatně jiná je i ve znalostech této skupiny drobných labyrintek a to může možná již v blízké budoucnosti znamenat, že zde dojde k nějakým změnám.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: České jméno

Příspěvek od JAF »

Já myslím, že mít dva příbuzné rody pojmenované v češtině stejně není taková tragédie a je možné se s tím smířit (a v již vydaných dílech názvosloví je takových příkladů víc). Ale napříč čeleděmi to už tak hezké není. Proto bych se přimlouval za přejmenování rodu Helostoma.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: České jméno

Příspěvek od mlynář »

Prima. Já myslím, že nebude problém to všechno připomínkovat. ČLA dostane včas echo, aby přišla se svými návrhy a podněty. Pak to bude všechno zargumentováno a uvidíme.

Ergo, co si budeme povídat. Takové názvosloví bude stejně směrodatné pro pár takových nadšenců jako jsme my. Jinak myslím, že široké veřejnosti to bude asi stejně úplně putna, a bylo by i kdyby každý jouda co vydá nějakou pouťovku s líbivým designem měl v každém vydání pro jednu rybu jiný název. S tím ale nic nenaděláme.
Já jsem zažil před dvanácti lety dost groteskní příhodu. Tehdy jsem pracoval na své první práci o skalárách. Když jsem získával informace, tak jedním ze základních zdrojů samozřejmě bylo i několik z našich tehdejších expo-importérů. Ne nějaký příštipkář, který jezdí dvakrát, třikrát do měsíce, ale většinou šlo o tehdejší nelkovývozce s nějakou zkušeností a tradicí ve vývozu. Všichni jako jeden muž mi potvrdili, že v názvosloví chovatelských forem P.scalare je neuvěřitelný bordel nejen napříč naší scénou, ale celou planetou a jak by bylo prima, kdyby to někdo dal dohromady, aby to dostalo ten správný řád a šmrnc. Když jsem tehdy nabral dostatel relevantních informací a ještě k tomu nějakou další zkušenost, vypracoval jsem první systém ch.f.P.sc. Přitom jsem to s oněmi lidmi i tu a tam konzultoval, atd. Pak mi to vyšlo v roce 2000 i v AT. No a co na to sami vývozci? - Dafacto nejhybnější páka možnosti uvedení takového systému do praxe? Když jsem se po nějakém čase podivoval, že podle toho ani jeden z těch horlivých s někdejším zájmem nejede, většinou mi řekli, že mají strach z novot a raději jedou podle starých zajetých kolejí....Takže pro info dále jedna společnost vyvážela ven leopardy a druhá tmavý mramor - obě pod hlavičkou leopardů, dálsi pletla další společnost kaliforňáky s jaguáry; jedna spol. vozila červenohlavé mramory a druhá to samé jako oranžové Koi a pak jsem dokonce u jiné uzřel nabídku jednoho typu pod třemi různými názvy. Jako argument mi bylo sděleno, že každý odběratel "chce" ty rybky pod svým názvem a tak to dali do stocklistu všechno za sebou. myslím, že to tak funguje dodnes.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: České jméno

Příspěvek od JAF »

Ještě dotaz ke zmíněnému dělení rodu Betta. Četl jsem článek zabývající se fylogenezí labyrintek, ze kterého vyplývalo, že tlamovcové chování vzniklo ve fylogenezi labyrintek několikrát nezávisle. Což je i logické, když se nad tím člověk zamyslí. Jsou nějaké informace, jak je to v případě bojovnic? Ví někdo, zda tvoří tlamovcové bojovnice jeden klad?
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: České jméno

Příspěvek od mlynář »

Faktem sice je, že jsem v posledních cca čtyřech letech dost pustil bojovnice ze zřetele, ale pokud sahají mé vědomosti, zatím se asi nikdo natolik do hloubky touhle problematikou nezaobíral. Možná je to trošku groteskní, ale ona prakticky celá squadra profesionálních i amatérských (mimochodem velmi erudovaných) "Betta-ichtyologů" orientuje na prvním místě v rámci meristiky. Defacto zde jsou dvě skupiny, které spolu ale myslím komunikují. Na prvním místě jsou to vědátoři z Rafflesova Muzea v Singapuru okolo Maurice Kottelata a Petera Ng a druhou skupinou jsou němečtí akvaristé Schindler, Schmidt, možná i Witte. Převážná část práce a výzkumu spočívá na skupině první, která se samozřejmě vzhledem k možnostem institutu nebrání práci s molekulární fylogenetikou.
Já vím, v roce 2004 se zabýval právě team ze Singapuru touto problematikou a v práci EVOLUTION OF MOUTHBROODING AND LIFE-HISTORY CORRELATES IN THE FIGHTING FISH GENUS BETTA - Rüberab, Britz, Tan, Ng & Zardoya zveřejnili svou hypotézu nazvanou "Safe Harbor". Bohužel já jsem se ještě nazačal starat a tak mám k téhle práci jenom "abstract". ;)
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: České jméno

Příspěvek od JAF »

Odpovědět

Zpět na „Rod Parosphromenus BLEEKER, 1877“