Rubra - nově ustanovená skupina malých tlamovců

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Rubra - nově ustanovená skupina malých tlamovců

Příspěvek od mlynář »

Právě se mi podařilo získat doslova horkou novinku - práci Tan Heok Huie, ve které se věnuje redeskripci druhu Betta rubra a popisu nového druhu Betta dennisyongi. Tan v úvodu této práce podrobně rozebral aspekty původního zařazení druhu rubra do skupiny foerschi a zdůvodnil argumenty rozdíly ruber od ostatních druhů skupiny foerschi.
Pro rubry i nový druh dennisyongi tak vytvořil samostatnou skupinu rubra.

THE IDENTITY OF BETTA RUBRA (TELEOSTEI: OSPHRONEMIDAE) REVISITED, WITH DESCRIPTION OF A NEW SPECIES FROM SUMATRA, INDONESIA Tan Heok Hui, 2013

Co se nového druhu týká, tak se jedná o velice straktivní drobné tlamovcové bojovnice, velice podobné rubrám. Vzhledem k tomu, že oba mí kolegové, se kterými jsem před lety dělal na českém názvosloví bojovnic jsou v poslední době jaksi mimo dění na tomto poli zájmů, dovolil jsem si sám a samozřejmě zatím pouze pracovně, udělit novému druhu velice jednoduchý český název - bojovnice Dennisyongova.
Bojovnice Dennisyongovy pocházejí stejně jako rubry z tropických oblastí severu Sumatry - provincie Aceh, kam dnes stále, i přes určité uvolnění poměrů, indonézská vláda nedoporučuje výpravy zahraničních ichtyologů i turistů.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubra - nově ustanovená skupina malých tlamovců

Příspěvek od Apocalypsus »

Ahoj, bylo by možné získat kopii té práce?
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Rubra - nově ustanovená skupina malých tlamovců

Příspěvek od mlynář »

Stačí zadat název uvedené práce do Googlu a hned někde na začátku budeš mít odkaz na PDF. ;)
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubra - nově ustanovená skupina malých tlamovců

Příspěvek od Apocalypsus »

mlynář píše:Stačí zadat název uvedené práce do Googlu a hned někde na začátku budeš mít odkaz na PDF. ;)
Tak toto mne vůůůbec nenapadlo :-D díky
Prezident ČLA o.s.
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“