Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Odpovědět
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od JAF »

Ahoj, nemáte někdo Frankův text, kde jsou tyhle pokusy popsány, případně netušíte někdo přesnou lokaci? Z amerického převyprávění vím, že to bylo někde u Nižboru, kam mě pravděpodobně brzy zavede cesta, a chtěl bych se na tu lokaci podívat.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od mlynář »

Tak to je pro mne docela novinka. O Gupkách a různých cichlidách u výtoků elektráren vím řadu let. O tom, že tu a tam někde někdo v létě ulovil piraňu také a některá rybářství (spec. v Mariánských lázních) se zabývají pokusnými chovy Oreochromisů. Ale o channách v Česku slyším poprvé... :shock:
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od JAF »

Také jsem to nevěděl. Upozornil mě na to před nějakou dobou anglicky mluvící cizinec na hadohlavčím fóru, když se mě začal vyptávat na stav hadohlavců v Čechách :).

Jedna lokace by měla být právě u Nižboru u Berouna, tam to hadohlavce vypláchlo při povodni. Druhá někde u Labe, tam vydrželi několik let než byl pokus ukončen. Informace mám z amerického textu citujícího Franka, ale předpokládám že Frank by mi řekl víc.

http://fl.biology.usgs.gov/Snakehead_ci ... argus.html
Frank (1970) was more specific on introduction of northern snakehead to Czechoslovakia. He stated that the first shipment (three individuals) was made in December 1956 by V. Nikol'skiy of the Department of Ichthyology, Moscow University. These fish were introduced into a pond near Nizbor during Spring 1957 that later flooded into a nearby creek, resulting in the loss of the snakeheads. Nikol'skiy authorized a second shipment of 51 fish less than a year in age in December 1960. Several of these were released into three "natural ponds" near the Elbe River, with the remainder introduced to the same ponds during summer 1961. These ponds contained small cyprinids, roach (Rutilus rutilus) and white bream (Blicca bjoerkna), that served as prey for the snakeheads. In one pond that contained less vegetation, rudd (Scardinius erythrophthalmus) were used to supplement the food base. Snakeheads were periodically sampled from 1961-1964 to determine growth rates. Winters between 1961-1963 were unusually severe. All of the ponds became covered with ice during winter. The winter of 1963 was particularly cold over a long period of time (air temperatures often reaching -30 oC and ice cover present for over 3 months). Due to decaying vegetation in two of the ponds producing hydrogen sulfide, a lack of oxygen, and thick ice on the surface, snakeheads and all other fishes perished in these ponds. Snakeheads did survive in the third pond, which was also being used experimentally to test if brown trout (Salmo trutta) could be used to control overpopulation of perch (Perca fluviatilis). During the winter 1963, the supply of roach and white bream was eliminated in the third pond by snakeheads and brown trout; the food base was supplemented with perch fry and snakeheads survived, but failed to grow. It was concluded that the northern snakehead could be acclimatized to Czechoslavakia as long as sufficient food existed. Interestingly, when the pond was cleared of vegetation for fish removal at the end of the experimental period, the northern snakeheads buried themselves in mud on the pond bottom making their capture difficult.
Nějaké další zmínky jsme našel v českém textu o introdukci živočichů, který teď nemůžu najít. Ten Frankův text by se mi hodil, ale do knihovny se asi včas nedostanu.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od mlynář »

Možná by o tom mohli něco vědět z pražského ústředí ČRSu.
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od Joe.cz »

Povedlo se mi najít název toho článku o který pravděpodobně jde (pokud ho ještě nemáte), ale článek na internetu pravděpodobně není.

Frank, S. 1970
Acclimatization experiments with Amur snakehead, Ophiocephalus argus warpachowskii Berg,1909.
VESTNIK CESKOSLOVENSKE SPOLECNOSTI ZOOLOGICKE. Cislo 4. pp. 277- 283.
Uživatelský avatar
pragovcicka
Člen AKVA CZ - 033 ČCK
Příspěvky: 1
Registrován: 16.12.2010 14:56:02

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od pragovcicka »

Teda jako že od Nižbora nejsem daleko, ba i v místních rybářských kruzí se okrajově pohybuji, tak o tomhle slyším poprvé! :o :o
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od mlynář »

Jejda, no vidíš, mne ani nenapadlo se tě Milane na tohle optat... Mohl bys zkusit zapátrat? :shock:
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokusy s introdukcí hadohlavců v ČR

Příspěvek od To-Chu »

Pod heslem hadohlavec je o těchto pokusech s introdukcí drobná zmínka v enc. rybářském slovníku:
http://aquabooks.cz/publikace/194

Takže, spíše než akvaristi, by o tom skutečně mohli něco málo vědět někteří rybáři.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Odpovědět

Zpět na „Rod Channa SCOPOLI, 1777“