AKVAKONGRES 2010 Žďár nad Sázavou

Zamčeno
Uživatelský avatar
administrátor
Administrátor
Příspěvky: 39
Registrován: 27.4.2010 13:36:09

AKVAKONGRES 2010 Žďár nad Sázavou

Příspěvek od administrátor »

AKVAKONGRES 2010 Žďár nad Sázavou - Petr Povolný

Zelená hora Santini UNESCO
r 01.jpg
r 01.jpg (32.04 KiB) Zobrazeno 19832 x
Jak vše začalo a co z toho vzešlo.
V půli loňského roku naši členové IRG, ing. Jaroslav Dvořák a Zdeněk Dočekal vyrazili na dalekou cestu, aby se setkali se stejně postiženými akvaristy, kterým učarovala krása duhovek. V příjemném prostředí německého městečka Hasselbergu se setkali s mnoha méně i více známými tvářemi akvaristických fandů z mnoha koutů převážně západní Evropy. V přátelské atmosféře probíhaly nejen mnohé přednášky a diskuze kolem hlavního zájmu zúčastněných tj. duhovek, ale i hovory ve více méně osobní rovině. Mezi přítomnými postiženými duhovkami byl i známý Franz-Peter Müllenholz. Tento veskrze milý a přátelský človíček v nestřežené chvíli, aniž by tušil, co z toho vzejde (a my také!) přislíbil udělat ve Žďáře přednášku.

Franz-Peter Müllenholz
r 02.jpg
r 02.jpg (34.66 KiB) Zobrazeno 19807 x
Gerd Schwabe
r 03.jpg
r 03.jpg (30.05 KiB) Zobrazeno 19783 x
r 04.jpg
r 04.jpg (39.01 KiB) Zobrazeno 19822 x


Tím začala více než půlroční štrapáce probíhající po internetových cestičkách, neboť z „pouhé“ přednášky se postupem času začala vytvářet kompletní česká verze. Jak šel čas, čím dál víc bylo zřejmé, že nebude stačit jen pouhý překlad, ale že se musí vytvořit vlastně nová česká verze. Zde je nutné zmínit nejen práci členů spolku TETRA, Jardy Dvořáka a Petra Povolného ale i nezištnou pomoc pražských přátel dr. Vladimíra Chaloupeckého a Kerstena Opitze, kteří se podíleli na překladu a dr. Romanu Slabochovi, který poskytl svůj hlas mluvenému slovu. Po mnoha hodinách strávených u počítačů se začátkem roku začala rýsovat konečná podoba první přednášky německých přátel plně v českém jazyce. Když jsme shlédli konečnou verzi, bylo jasné, že námaha nás a hlavně našich přátel, s tím spojená nebyla marná.
Nyní ale, aby se to ještě líbilo hlavně našim hostům na Akvakongresu!
Ten začal jako každý rok, příjezdy hostů v pátek na hotel Jehla, který byl letos vybrán hlavně s ohledem na technické požadavky přednášek a zároveň nabízel kapacitu na ubytování. Jak se objevovali první známí a přátelé, začalo se vyjasňovat nejen nebe nad Žďárem ale i naše tváře do té doby zachmuřené obavami kolik lidí vlastně přijede. Byly liché.
r 05.jpg
r 05.jpg (39.58 KiB) Zobrazeno 19778 x

Je vidět že, navzdory nedobrých a zlých řečí roztrušovaných některými lidmi, česká akvaristika, ale i zahraniční, organizovaná i ta neorganizovaná, i přes nepříznivou ekonomickou situaci žije a bude žít dál. Svědčí o tom sobotní dopoledne, kdy po ranním zasedání AKVY.CZ, kde se probraly organizační záležitosti, věci spojené s organizací EATA a upřesnily budoucí akce, se začaly zaplňovat prostory tvářemi známými i neznámými, v očekávání věcí příštích.
r 06.jpg
r 06.jpg (44.88 KiB) Zobrazeno 19795 x
Ve 13 hodin netrpělivé akvaristické zraky vyhlíží starostu města Jaromíra Brychtu, aby si vyslechli jeho tradiční uvítání. Bohužel zde se vloudila chybička, neboť jako naschvál se ve stejný den v hotelu sešli účastnice(i) soutěže Miss Vysočina a také házenkáři ze zahraničí hrající kvalifikace na mistrovství kteří, stejně jako my, měli v pravé poledne hlad. Což, u sportovců to bývá, ale já bloud měl za to, že missky drží diety což tedy rozhodně není pravda (papaly fest!) a tím se nám nepříjemně protáhla doba oběda.
r 07.jpg
r 07.jpg (54.08 KiB) Zobrazeno 19859 x

Chvíli před druhou hodinou se však již přednáškové odpoledne rozběhlo na plné obrátky a Franz-Peter Müllenholz se svým přítelem Gerdem Schwabem mohli stisknout tlačítka na projektorech. Z reproduktorů se ozvaly charakteristické zvuky domorodých obyvatel Austrálie používaných k dorozumívání, jež připomínají zvuk čmeláka, a poté již promluvil k posluchačům hlas Romana. Přesto že, jsme již měli možnost vidět a slyšet přednášky doma na počítačích, byli jsme překvapeni, jak veliký rozdíl to byl proti reálu v sále. Poprvé, jak jsem již zmínil, byla přednáška plně v češtině, ale aby nebyli naši přátelé ze Švýcarska, Rakouska a Německa ochuzeni, pomocí bezdrátových sluchátek měli možnost slyšet současně originální německý zvuk.
r 08.jpg
r 08.jpg (44.54 KiB) Zobrazeno 19787 x
Po zhlédnutí obou přednášek, které se snad líbily (to ale musí posoudit jiní), následovala tombola a po krátké pauze na drobné úpravy se rozběhl tradiční společenský večer.

V rakouském Ebensee mají nové akvárium
r 09.jpg
r 09.jpg (37.56 KiB) Zobrazeno 19770 x
Někteří tančí…
r 10.jpg
r 10.jpg (39 KiB) Zobrazeno 19813 x
Někteří diskutují…
r 11.jpg
r 11.jpg (37 KiB) Zobrazeno 19767 x
A někteří se druží od Kostelce, přes Žďár až do Lince.
r 12.jpg
r 12.jpg (30.32 KiB) Zobrazeno 19810 x

Nedělní ráno potom bylo ve znamení tradičních návštěv pěstíren žďárských akvaristů, Zdenka Dočekala, Petra Sošky, Vladimíra Průši a Jardy Dvořáka.
Závěrem bych chtěl, za pořádající Spolek akvaristů TETRA Žďár nad Sázavou, ještě jednou poděkovat Franz-Peteru Müllenholzovi a Gerdu Schwabemu z Fisch Knipser Köln, přátelům dr. V. Chaloupeckému, dr. R. Slabochovi a K. Opitzovi za perfektní spolupráci a samozřejmě také všem partnerům naší akce, ing. Karlu Ratajovi ml., Františku Brabcovi „CHERRA“,f. DAJANA, f. SERA, Artemia salina NOVÁKOVI, Josefu Koblasovi, časopisu AKVARISTIK a v neposlední řadě hotelu Jehla a Městu Žďár nad Sázavou.

Foto: J. Dvořák ml., V. Kříž
Zamčeno

Zpět na „004 Spolek akvaristů TETRA“