C.T.Regan a Betta splendens

Tato rubrika se týká papírových i elektronických médií
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od mlynář »

Před nedávnem jsem získal originál PDF slavné Reganovy práce The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae, jejíž součástí je i popis Betta splendens a ejhle, objevil jsem asi chybku v uznávaném systému. "Od nepaměti" je všude udáváno, že tuto rybu popsal - resp. práce s popisem byla vydána v r. 1910 = Betta splendens REGAN,1910. První, co mne na originálu vydání výše uvedeného praštilo do očí je letopočet - Received September 27,1909 - Reganova práce byla poprvé (...a také myslím naposled) vydána jako součást přírodopisného sborníku vydávaného londýnskou Zoologickou společností.
Takže by mělo být správně udáváno B.splendens REGAN, 1909 . Kdysi asi někde někdo vyprodukoval chybku v letopočtu a od té doby je to bráno jako berná mince..... ;)

Titulní list sborníku
Ch.T.REGAN - The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae - obr. pro net 1.jpg
Ch.T.REGAN - The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae - obr. pro net 1.jpg (29.76 KiB) Zobrazeno 9418 x
Část obsahu, kde je uvedena Reganova práce
Ch.T.REGAN - The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae - obr. pro net 2.jpg
Ch.T.REGAN - The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae - obr. pro net 2.jpg (68.26 KiB) Zobrazeno 9419 x
Titul práce samotné:
Ch.T.REGAN - The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae - obr. pro net 3.jpg
Ch.T.REGAN - The Asiatic Fishes of the Family Anabantidae - obr. pro net 3.jpg (83.33 KiB) Zobrazeno 9422 x
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od JAF »

Zvláštní.

V Catalog of Fishes je dokonce psáno: "splendens, Betta Regan [C. T.] 1910:782 [Proceedings of the Zoological Society of London 1909 (pt 4); ref. 14593]". Takže přestože je datum 1909 u dané publikace uvedeno v té samé větě, stále to uvádí jako Betta splendens Regan 1910.

Napadá mě, že by to mohlo být tím, že podstatné není "recieved" (kdy článek došel do redakce), ale datum vydání publikace. A i když jsou to "Proceedings... 1909", tím, že je to 4., poslední díl, zahrnující i prosinec, je možné, že ve skutečnosti vyšel až po Novém roce (z toho náhledu zde je patrné, že obsahuje texty datované k 14. prosinci, a i kdyby to byly poslední, je vůbec v tehdejší době možné - vše se dělalo ručně - aby vydání stihli ještě v prosinci?). Takže pokud je podstatné datum vydání a nikoliv obdržení textu, mohla by ta nesrovnalost dávat smysl. Jak tahle pravidla přesně fungují by se asi dalo dohledat někde v kódu zoologické nomenklatury, ale číst tyhle "právnické" texty je děs.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od mlynář »

Kdybych si s tím chtěl dát tu zbytečnou práci, tak bych dokázal vyhledat jiné práce o jiných rybách s datací souhlasící s datem uvedeným v tiráži, které je i všeobecně uznané, ačkoliv fyzicky se na veřejnosti dílo objevilo "po Novém roce". V tom to nebude. Buď jde o něco úplně jiného a nebo je to jednoduše neustále opisovaná (jak bývá až příliš obvyklé) chyba. Vždyť si vezmi, k čemu mnohem zásadnějšímu došlo u čichavců a jaký poprask před pár lety způsobilo, když byla věc uvedena na pravou míru... Až příliš často vzhlížíme k zažitým dogmatům, jako k piedestalu seriozního a pravda velmi často bývá někde úplně jinde. Ergo, zatím jsem se nesetkal nikdy nikde s tím, že by uvedené datum vydání (i kdyby to bylo 31.12....) nebylo platnou určující směrnicí a u té publikace je oficiální datum vydání 1909 viz obr. 1.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od JAF »

Tak mi to nedalo a ten velký soubor jsem si prošel celý. A působí to na mě dojmem, že je to prostě svázaných několik dílů časopisu, titulní stránka se tam několikrát opakuje. A před stranou 739 je jedna z těchto titulek a na ní se právě, na rozdíl od té titulky na začátku knihy, už píše "april 1910" (přestože titul pořád zní "Proceedings... 1909"). A Reganův článek je až za touhle titulkou.
1909-1910.jpg
1909-1910.jpg (134.98 KiB) Zobrazeno 9391 x
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od To-Chu »

Všiml jsem si toho už v době, kdy jsem dával dohromady tu monografii o B. splendens. Nějak zvlášť jsem to neřešil, protože tahle papírová agenda mě nezajímá ani dnes. Nicméně buď od tebe, Honzo, nebo Plíštila, Roseho nebo Zahrádky mám info, že se uznává datum, kdy byla práce ofiko publikovaná. Takto si to dodnes pamatuji. Třeba jsou důvody jiné, ale něco obecné pravdy na tom bude, „když to mám právě od vás“.

Má s tímhle co dočinění zoologická nomenklatura?
http://aquabooks.cz/publikace/1783

Třeba tam bude nějaká zmínka o tom, jak jsou takové popisy přijímány, validovany, datovány...

Popisy Betta imbellis a Betta smaragdina byly publikovány jen v DATZ, přitom ta práce taky mohla být hotova v roce předchozím než došlo k jejímu publikování. Datum uváděné u druhu přitom sedí s ročníkem daného čísla.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od mlynář »

Přesně tak a zde je rok vydání jednoznačně 1909. Proto jsem to sem schválně dal. On je to konec konců také nejserioznější důkaz - datum vydání. Je pak naprosto jedno, kdy se to kde fyzicky objevilo. Autor to odevzdal k vydání "někdy" a práce byla následně vydána a je zde datum vydání uvedené v tiráži. Tím je to dáno. Takže já si myslím, že i kdyby šlo dílo do distribuce třeba 31.12. XXX ve 23´58 a nebo 1.1. YYY v 0´02, platné bude vždy to, co je jako datace tiráže - vydání publikace.
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od To-Chu »

Daného sešitku ano, ale jako svazek to asi oficiálně vyšlo na apríla :-) duben 1910.

No, jen jsem chtěl přitakat, že o tom rozporu v roku také vím, a někdo mi to přesně takto vysvětlil. Další detektivní práce je na vás, budu rád za další reference vašeho bádání ;-)
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od mlynář »

JAF píše:...působí to na mě dojmem, že je to prostě svázaných několik dílů časopisu, titulní stránka se tam několikrát opakuje. A před stranou 739 je jedna z těchto titulek a na ní se právě, na rozdíl od té titulky na začátku knihy, už píše "april 1910" (přestože titul pořád zní "Proceedings... 1909"). A Reganův článek je až za touhle titulkou.
1909-1910.jpg
Jasně. Jdu se raději i poptat nejen těch, co tu zmínil Tomáš. :D
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od To-Chu »

Tak podle článku 22A.2.2. pravidel zoologické nomenklatury a podle toho jak jsem tyto paragrafy vstřebal já, správným datem je rok 1910, kdy byly tyto svazky souhrnně uveřejněny. A definicí uveřejněného díla (článek 8.1.x) je dílo, které bylo vydáno za účelem pořízení trvalého vědeckého záznamu a při svém prvním vydání musí být dosažitelné bezplatně nebo koupí. Což Reganovi "rukopisy" z roku 1909, které vypracoval v rámci nějaké spolupráce pro Zool. Soc. Lond. asi nebudou.
IMG20120404_001b.jpg
IMG20120404_001b.jpg (239.15 KiB) Zobrazeno 9319 x
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: C.T.Regan a Betta splendens

Příspěvek od mlynář »

Prima a díky JAFe a Tome. Takže je to jasné a teď známe přesné důvody, proč se píše Regan, 1910 a ne 1909. :) ;)
Odpovědět

Zpět na „Články a práce o labyrintkách v odborných i populárních magazínech“