Jojo, video je moc fajn. Jinak pro lepší pochopení, co by se jim mohlo líbit sem dávám odstaveček z mojí připravované monografie - pletí to pro všechny zástupce skupiny unimaculata!
Jak je vidět na přiloženém obr. (viz výše; foto: B. macrostoma v přírodě - Michael Lo) bojovnice ze skupiny unimaculata žijí především v klidnějších vodách. Jde zejména o mělčí, pobřežní oblasti řek a jejich přítoky, různé drobné potůčky; rybky byly ale nalezeny i v zavlažovacích příkopech - preferují hloubku vodního sloupce cca mezi 20 - 40 cm). Jedná se zejména o tzv. černé měkké vody o pH okolo 5,6 - 5,7; dH mezi 10 - 20; teplota vody mezi 21 ° C - 25 ° C. Na dně těchto lokalit je množství sedimentů pocházejících od do vody padajících rostlinných zbytků, které nejen spoluvytvářejí žádoucí chemismus vody, ale slouží i jako domov mnoha drobných živočichů, kteří slouží bojovnicím jako důležitá část potravy. Takové prostředí samozřejmě rybkám zajišťuje i dostatek přirozených úkrytů. O ekologii výše uvedeného prostředí psali podrobně v roce 1962 ve své práci „The Fresh-water Fishes of North Borneo“ R.F.Inger a P.K.Chin.
Na té tvrdosti bych ale tolik nebazíroval. Mám takový pocit, že s tím souvisí naše zeměpisná poloha - potažmo úroveň gravitace a tlaku (vztah k tlaku na buněčné membrány živočichů). Mně se u odchytů (nejen bojovnic, ale i cichlidek a skalár) osvědčila vodivost cca mezi 120 - 170 uS !