Betta macrostoma REGAN, 1910

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Jinak pokud máš v dostupnosti Hradec Králové nebo pražské burzy, tak tam se vyskytuje Pepík Chmelař, který toho o macrostomách u nás ví asi z praxe nejvíce a není vyloučené, protože jezdívá i na burzy do Krumbachu, že by si jě chtěl opět pořídit.
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Deepinpeat »

Tohle jsem uplně nějak přehlíd, díky moc.
Borizna
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 9.2.2015 15:04:04

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Borizna »

Zdravím,docela zajímavý čtení,zvlášť když se mě týká. Trochu vám některý chyby opravím,Macrostom jsem koupil celkem 74 ks za 9 euro kus ve 3 cm. Něco padlo,pohlaví 80% holky zbytek kluci. Po roce se mi povedl odchov 10 ks,4 kluci 6 holek. Tak asi pochopíte že jsem nechtěl nic prodat. Trvalo mi zhruba rok testování vody než jsem přišel na tu optimální. K dnešní dni mi tam plave cca 300 ks mladých. Radek Schwarz z Chomutova
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

No tak to vřele gratuluju. A hlavně!!!! - držet ceny - ...
Před lety, když jsem bral od Papíka Betta persephone a rutilans, běhal mi mráz po zádech, že ty rybky byly docela za pakatel už u něj a to persephony v té době byly už myslím v červené knize... U Papíka byla cena za tyhle bojovnice okolo 65 Kč. To znamená, že za jednu on sám nedal víc jak 25 - 30 Kč....
Borizna
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 9.2.2015 15:04:04

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Borizna »

Díky,o cenách se můžeme bavit hodiny,každý chovatel to určitě zažil. Choval jsem L-sumce a když dneska vidím ty ceny, tak si říkám jestli to už neni pod náklady.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od mlynář »

Tak, tak. Ono tu vůbec nejde o to, """co nejvíce na tom vyvařit""". Mnohem zásadnější otázkou je hodnota onoho druhu v našich nádržích. Zářný příklad je, jak dopadly desítky druhů nádherných jihoamerických cichlid nebo "Afrika" - Malawi. Spousta chytrejch si myslela, jak se na tom kdoví jak napakuje. Nakonec to skončilo cenou hluboko pod skutečnou hodnotu těch nebohejch rybek s následkem, že z našich nádrží většina těch nádhernejch druhů úplně vymizela.
Já měl kdysi od Karla Zahrádky nádherný imbellisky, který vyšťourali s Martinem Rose na tržišti v Bangkoku. Přes to, že cena imbellisek byla už od osmdesátých let na 22 korunách za kus, dal jsem na ně 50. trvalo to side rok, než se u překupníků chytly, ale pak v rozumné míře (150 - 200 kousků za měsíc) se za tu docela rozumnou cenu (konec 90. let), prodávaly. Tenkrát mne navštívil jeden nadšenec ze Severní Moravy a po odpolední návštěvě si odvážel pět párů s mou připomínkou o tom, jak se to má s cenami těch rybek ohledně prodeje. Neuběhlo ani půl roku a totálně to zkurvil. Nasekal jich hafo a chtěl se napakovat. Během jednoho měsíce zahltil trh a pak začal jít s cenou dolů až snad dokonce na 15 korun. Já to tehdy zaseknul a nechal jsem si jen asi dvacet rybek na udržení chovu. Během dalších tří měsíců to dopadlo naprosto prozaicky a ten blbec svůj chov zlikvidoval. Musel jsem čekat prakticky rok, než byly tyhle imbelisky zase prodejné za pade. No jo... to je ale pořád dokola.
Proto raději dám za rybu třeba tisícovku s vědomím, že takovou cenu mohu při rozumných odchovek promítnou i do ceny výkupní. Já tomu říkám "hodnota druhu" (nebo formy, atd.). Každý si musí uvědomit, že jesliže takovou rybku importér nabízí za 600,., sám za ni dal něco mezi 200 - 300 a od toho se pak všechno odvíjí...
Borizna
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 9.2.2015 15:04:04

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Borizna »

Souhlasím,Macrostoma má velké náklady nejen co se týče vody,ale hlavně krmení. Dokáží se neskutečně nacpat a jestli si někdo myslí ze tomu dá granule tak se hrozně mýlí. Krmím je jenom mraženým, koretra,cyklop,artemie, živý grindal a živá Moina Macrocopa kterou si chovám. Dnes např. zkrmím 500 g koreter na dvě krmení a to taky něco stojí
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Deepinpeat »

No jo no, tak to já se panu Schwarzovi omlouvám, fakt jsem naivka a když sem vyjadřoval k tomu "nechce dát" tak mě tohle s tou cenou mě vůbec nenapadlo. Holt dobře nám tak, asi jsme prostě národ odsouzený k sebepoškozování svou nenažraností, alespoň většina z nás. Jinak třeba co já vím z P-P, tak máme doporučenou cenu za pár rájovčíků mezi členy 15 euro u těch vzácnějších se předpokládá vyšší. A nikdo se nad tím nepozastavuje, prostě každý ví, kolik ty ryby dají práce a že ta péče o ně není zadarmo. Do obchodní sítě ty ryby nikdo nedá, protože je mu jasné, že by už nikdy od ostatních neviděl šupinu. Kdyby k sobě chovatelé, ať už profíci nebo hobbisti přistupovali takhle všude, asi by to bylo jinak. Ale to si nejdřív musíme přestat s*** do hnízda.
Borizna
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 9.2.2015 15:04:04

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Borizna »

ještě jedna věc,co se týká ceny Macrostom je poměr pohlaví,ty největší mají cca 5 cm a je tam většina holek,tím pádem jsou neprodejné
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Betta macrostoma REGAN, 1910

Příspěvek od Apocalypsus »

Borizna píše:ještě jedna věc,co se týká ceny Macrostom je poměr pohlaví,ty největší mají cca 5 cm a je tam většina holek,tím pádem jsou neprodejné
Zdravím, docela tuto debatu pozoruji z povzdálí a měl bych zájem se na Vašem úspěchu podílet.. Pokud by jste měl zájem časem.. mám ve svém okolí jednoho chovatele s B.Macrostoma.. zatím nechtěl popustit ale možná by to mohlo být oboustranně zajímavé
Prezident ČLA o.s.
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“