Mé putování s Betta Albimarginata

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od Apocalypsus »

Po dlouhém hledání rozumné investice a kvality ryb jsem se stal v sobotu 11.9.2010 majitelem páru bojovnice bělolemé. Jedná se o malou rybku patřící mezi takzvané tlamovcové bojovnice, což znamená, že pro své jikry nestavějí pěnové hnízdo (jak je známé například u bojovnice pestré), ale potomstvo uchovává po jistou dobu samec v tlamce . Jedná se o méně známý druh labyrintek, mezi chovateli se jedná o lahůdku společně s dalšími tlamovcovými bojovnicemi. Na první pohled zaujme svým zbarvením respektive bílým pruhem lemujícím všechny ploutve.
B.albimarginata b.jpg
B.albimarginata b.jpg (64.81 KiB) Zobrazeno 12135 x
Jedná se o drobnou rybku, velikostně okolo 4cm. Stavbou těla připomíná běžně prodávané bojovnice, ale je mnohem štíhlejší, avšak při pohledu na hlavu rybky je poznat hned kam patří.

To by mohlo k drobnému úvodu stačit a teď něco konkrétního..
Rybky jsem dovezl domů v neděli večer (12.9) a vzhledem k tomu že jsme nevěděl jak dlouho jsou zabaleny a jak dlouho nebyly krmeny, docela jsem spěchal se zařízením akvária, ale pro následující 2 dny se jim stalo domovem prázdné bettárko o objemu jen pár litrů. Večer jsem se je snažil krmit, ale nezdálo se mi, že by nějak výrazně žraly. Druhý den jsem doplnil své zásoby mražené potravy a zkusil znovu krmit. Tentokrát jsem zaznamenal že pozřely každá po jedné patentce - nic moc, ale alespoň vím, že mi nezemřou hlady. Nechuť jsem přikládal „staré“ vodě, ve které jsem je přivezl a relativně nízké teplotě - bettárka nemám momentálně vyhřívaná. Následující den jsem zařídil akvárium, jedná se o klasické malé 22l akvárium z nejmenovaného obchodu HB. Na dno jsem dal vrstvu jemného křemičitého písku a říčního štěrku, která mi zbyla z nějakého zrušeného akvária, osadil rostlinami a zařídil vytápění (o filtraci se stará klasický molitanový filtřík). Po chvilce jsem přidal miniaturní květináčky jako jeskyňky pro bojovničky. Vodu jsem prozatím použil ze svého většího akvária, je zaběhlá čili pomůže rozjezdu bakterií ve filtru. Akvárium jsem připojil na veškeré zdroje - vzduch, elektřina - a šel spát. Byl jsem docela nervózní, jelikož jsem bojovničkám sebral veškeré rostliny z provizorního domova.
Druhý den ráno jsme přemístil rybky do akvária vytopeného na 27°C a po chvíli zkusil nakrmit. Dnes už žerou docela obstojně. Momentálně čekám na bukové listí a olšové šišky, abych jim udělal vodu „po chuti“ a vytvořil nějaký ten drobný úkryt.
Co se rybek samotných týče, ze začátku byly plaché, ale ani přes to jim nechyběla zvědavost bojovnicím vlastní. I když krmím, stále mě sledují co dělám, ale po chvíli se zaměří na potravu a je to v pořádku. Vybarvení mění odstín podle místa kde se nachází. Pokud jsou na světlém písku jsou bledé, ale pokud byly schované jsou krásně tmavé, ale četl jsem že to je běžné.
Na mražené krmivo reagují dobře, jen musím určit ideální množství, momentálně krmím patentkami a není v tom problém. Uvidíme dále jak budou reagovat.
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od Apocalypsus »

dnes k mému šoku jsem našel samce pod hladinou.. nasáčkovyný pod hromádkou plovoucího listí.. a koukám že nějak zívá... takže buď mi chcípne anebo má chlapák plnou tlamku problémů :-) teď je zalezlý v květináčku.. nedotk se potravy ten chlapec snad má mladé :-) uvidíme uvidíme :-) - držte mi palce :-)
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
bublina
Člen AKVA CZ - 009 & 034
Příspěvky: 32
Registrován: 25.8.2010 17:30:21

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od bublina »

tak co je tuhej nebo nosí :twisted:
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od Apocalypsus »

bublina píše:tak co je tuhej nebo nosí :twisted:
mnoo.. žere a nevím jestli při nosení žerou :-D ale žije :-)
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od mlynář »

Ano. Mohou při nošení i baštit a i když zřídka, dělají to.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od Apocalypsus »

mlynář píše:Ano. Mohou při nošení i baštit a i když zřídka, dělají to.
Uvidíme jak to bude ale mám dojem že to asi požral.. je sice divný chová se jinak ale nezdá se mi že by nosil
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od Apocalypsus »

dle všeho to samec požral... momentálně jsou v dobré kondici, samec sice odhání samičku od žrádla ale doufám že bude brzy vědět na co ji tam má :-) bohužel má holka pořád podélné pruhy.. uvažuji o přidání kokosové skořápky místo květináčků...

joo a přidávám fotku svého Albimarginaria :-)
Obrázek

čekám kritiku :-)
Naposledy upravil(a) Apocalypsus dne 27.9.2010 21:10:48, celkem upraveno 1 x.
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od mlynář »

Tím rozhodně nic nezkazíš a bude to vypadat relativně estetičtěji, než pravidelný útvar z pálené hlíny.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od Apocalypsus »

mlynář píše:Tím rozhodně nic nezkazíš a bude to vypadat relativně estetičtěji, než pravidelný útvar z pálené hlíny.
přidána fotka :-)
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Mé putování s Betta Albimarginata

Příspěvek od mlynář »

Ja vysoký máš sloupec vody?
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“