Dvě B.falx ???

Skupinové druhy: Akarensis; Albimarginata; Anabatoides; Dimidiata; Edithae; Foerschi; Picta; Pugnax; Unimaculata & Waseri
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Dvě B.falx ???

Příspěvek od mlynář »

Ahojky všem. Tak jsem se konečně dokopal k tomu, abych dal trochu dohromady svůj fotoarchiv s bojovnicemi. Při tom třídění jsem se dostal i k obrázkům Betta falx a tak mohu zahájit tohle téma, jehož podstat mi už dlouho vrtá hlavou. Na jaře 07 jsem získal od P.Sewera ze Švýcarska několik pytlíků bojovnic. Mezi tím byl i jeden se dvěma párečky B.falx. Do týdne padla jedna samice a za další dva týdny samec. Nicméně druhý párek jsem choval skoro rok i přes zdejší (Zeleneč) naprosto nevhodné podmínky a rybky se i několikrát vytřely. Odchov se ale nekonal, neboť jak jsem uvedl výše, moc dobře se zde necítily a samec to vždy po několika dnech zblajznul. O to mi tu ale vůbec nejde. V září 2008 jsme presentovali ČLA výstavkou divokých bojovnic na pražské akci v Botanické zahradě. Tam se pochlapil Radek a mimo jiné dodal též několik mladých B.falx.

V době, kdy už byly moje "falxky" v rybím ráji a Radkovy bůhví kde, na jaře 2009 jsem poprvé spatřil to, co si pod stejným jménem přivezl z Německa Slávek Boudný a co skončilo u jeho syna Martina. Nikdy mi jejich falx neštymovaly k tomuto druhu a spíš mi to připadalo na nějakou formu B.simplex. Teď sem mohu dát pár obrázků pro srovnání. Co vy na to? Moje maličkost se domnívá, že Martin Boudný tu mrská simplexky a ne falxy. Na jeho omluvu musím dodat, že v Německu v tom mají labyrintkáři dost velký "hokej" a tyhle rybky tam prostě za falxy vydávají! Mj. ty Radkovy falxy byly stejné jako moje.

Betta falx od Švýcarů
B.falx I x01.jpg
B.falx I x01.jpg (47.12 KiB) Zobrazeno 8269 x
bojovnice z Německa
XYZ.JPG
XYZ.JPG (80.55 KiB) Zobrazeno 8272 x
Betta simplex
B.simplex II 10.jpg
B.simplex II 10.jpg (36.33 KiB) Zobrazeno 8278 x
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od Joe.cz »

Taky se přikláním k tomu, že ty "německé" jsou to spíš simplex. Připadá mi úplně stejný, jako simplex, co jsem měl a když to srovnám s tou fotkou falx tak je tam vidět dost rozdíl.

na stánkách IBC je uvedený jako rozlišovací znak: " Falx males normally do have a highly pronounced stripe in the caudal fin like simplex where as picta does not." Popravdě moc nevím, jak tomu rozumět. (je-li to správně)

Jěšte večer zkusím dohledat vědecký popis obou druhů. Snad se mi to podaří.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od mlynář »

Simplex mám, falx ne. Ještě jsem se ale nedostal k tomu, abych udělal překlady a zpracoval to. Nicméně zneužiju alespoň tohle téma a zeptám se tě rovnou. Sháním ještě popisy těchto bojovnic:

Betta antoni TAN & NG, 2006
Betta albimarginata KOTTELAT & NG, 1994
Betta chanoides KOTTELAT & NG, 1994
Betta anabatoides BLEEKER, 1851
Betta burdigala KOTTELAT & NG, 1994
Betta miniopinna TAN & TAN, 1994
Betta rutilans WITTE & KOTTELAT, 1991
Betta uberis TAN & NG, 2006
Betta dimidiata ROBERTS, 1989
Betta krataios TAN & NG, 2006
Betta edithae VIERKE, 1984
Betta foerschi VIERKE, 1979
Betta mandor TAN & NG, 2006
Betta falx NG & KOTTELAT, 1998
Betta fusca REGAN, 1910
Betta schalleri KOTTELAT & NG, 1994
Betta cracens TAN & NG, 2005
Betta raja TAN & NG, 2005
Betta smaragdina LADIGES, 1972
Betta splendens REGAN, 1910
Betta compucta TAN & NG, 2006
Betta ideii TAN & NG, 2006
Betta chloropharynx KOTTELAT & NG, 1994
Betta renata TAN, 1998
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od To-Chu »

Naposledy upravil(a) To-Chu dne 23.4.2012 13:39:58, celkem upraveno 2 x.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od mlynář »

Díky moc Tome. Velice rád bych ti poskytl, ale ze splendens group jsem do teď měl jen imbellis a stiktos. Uvidíme, jestli náhodou něco nebude mít Martin. Dneska jsem mu posílal mail. Ináč jak už jsem psal. Je to spousta materiálů a stránek a zatím nemám jistotu, jestli jsou všechny ty popisy co mám vůbec kompletní. Jestli jsem ale správně čučel, tak je mezi tím i myslím dost zásadní práce, ve které plně uznávají mistři ze Singapuru K-E.Witteovo rozdělení na skupiny. To by mne potěšilo, protože by tohle rozdělení bylo uznáno jako oficiální systémová práce a zapadalo tak dobře do taxonomie.
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od Joe.cz »

článek se mi povedlo najít: REDESCRIPTION OF BETTA PICTA (TELEOSTEI: OSPHRONEMIDAE) AND DESCRIPTION OFB. FALX SP. N. FROM CENTRAL SUMATRA ZDE se dá objednat za 11 euro
Ještě zkusím knihovnu, tam je do lecčehos přístup.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od JAF »

Popis Betta splendens je zde (str. 782, za přečtení stojí celý článek 767-787, mimo jiné popisy B. macrostoma, akarensis, fusca, taeniata a dalších, prostě "Regan, 1910" - bacha velké PDF :!: ).

Byl bych rád, kdybyste se podělili o to, co už máte, třeba soukromě, hledá a shání se to fakt blbě.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od mlynář »

Paráda, jdu to rozrochnit! :shock: :D
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od Joe.cz »

Tohle je platné jako oficiální popis? Přjde mi to dost krátké a čekal bych tam i nákres nebo určení typového exepláře (teď doufám, že jsem použil správný termín :lol: ) atd...
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Dvě B.falx ???

Příspěvek od JAF »

Wikipedie k tomu říká:
The ICZN has existed only since 1961, when the first edition of the Code was published. The ICZN does not always demand a type specimen for the historical validity of a species, and many "type-less" species do exist, perhaps the most notable being Homo sapiens. This example is instructive: the current edition of the Code, Article 75.3, prohibits the designation of a neotype unless there is "an exceptional need" for "clarifying the taxonomic status" of a species; as the status and identity of H. sapiens is not questioned, there is no exceptional need for clarification, and "any such neotype designation is invalid" (Article 75.2).
Většina těch nových popisů tam kresby má, splendens holt ne :)
Naposledy upravil(a) JAF dne 19.4.2011 18:26:14, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Skupina druhů tlamovcových bojovnic“