Zařízení nádrže

Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Zařízení nádrže

Příspěvek od Apocalypsus »

Ahoj přátelé,
po neúspěších v poslední době jsem se rozhodnul vykašlat nasvé znalosti a začít absolutně odspodu a znovu. Vzhledem k tomu že mám stále nějakou představu bych chtěl poprosit o společnou diskuzi na téma:
Zařízení chovných nádrží a odchovny pro bojovničky.
Jde mi ideálně o podmínky, rostlinstvo, zařízení, filtari a podobně . prostě cokoli co úspěšně používáte. Musím se zase hnout z mrtvého bodu - už mne to nebaví :-D
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od mlynář »

Kdysi jsme s Martinem tohle téma diskutovali, až to nakonec vyústilo do sestavy, kterou si vybudoval tehdy ještě v paneláku v chodbičce místo klasických zabudovaných skříní.
Výhodou u speciálky pro bojovnice je to, že nepotřebuješ vysoký sloupec vody a tudíž se dá nad sebe umístit více pater, než by bylo potřebné u jiných typů rybek. Nehledě na to, že takový typ akvárií se dá klidně velice dobře využívat i pro jiné drobnější rybky (cichlidky JA i AF, tetřičky, parmičky, duhovky - především rodů Popondeta apod., i JA sumcovité, atd.).

Tzn - třecí nádrže bohatě dostačují výškou akvária 20 - 25 cm, vývojové 15 - 20 cm, odchovné okolo 30 (unesou samozřejmě klidně i 40 cm). Pro co nejsnadnější manipulaci s rybkami a údržbu akvárií jsou vhodné hloubky nádrží mezi 30 - 50 cm. Zde je samozřejmě nutné volit podle možností, kde hodláme stojany umístit. Třecí i vývojové nádrže jsou vhodné o hloubce od 20 do cca 35 cm. Kdyby zde byly delší, už by se blbě pracovalo v zadních partiích těch akvárek.

Vzduchování stačí jednoduché - molitanové filtříky. Stačí, když to v samotném filtru bude jen trochu probublávat, aby se přes něj dostávalo adekvátní množství vody a voda se před výústkem nevařila. To bohatě stačí. No a jak jsme před nedávnem o tom mluvili s Petrem, optimum pro zajištění bublání je nějaká rozumná "želva". No a vzhledem k tomu, že nic nevydrží věčně, je nanejvýš vhodné mít i náhradní.

Rostliny? Samozřejmě klasický mech a pak bych já osobně volil kryptokoriny. Komu by šly ale nějaké drobnolisté rostlinky, tak OK. Má to ale jedno jenže. Vzhledem k tomu, že u bojovniček speciálně se hodně pracuje s huminy a taniny, tak si klasických rostlin člověk moc neužije. Zvlášť, když jde o rybky, kterým vyhovuje spíš přítmí. Takže aby se mi v akváriích neválely kousky polystyrenu a různé všelijaké prezervativy a působilo to alespoň trošinku esteticky, já už před lety zvolil cestu v nákupu plastových "drobnolistých" rostlin.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od Apocalypsus »

Ahoj díky za odpověď, co se objemu táče tak asi menší.. 20-60litrů bude dostačující nepletuli se.. uvime.. takto by se esteticky daly nacpat tři patra akvárek nad sebe... to by docela šlo.. Jinak Voda klasika mandlovník nebo rašelina... ideálně měkká studnová.. v tom se nepletu doufám :-D
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od mlynář »

Zásadně koupenej rašelinej extrakt. nej je Aquahum a nebo potom Torben. To je základ. Pak si včas nasbírat olšový šištice, na podzim bukový listí a taky je dobrý v září nasbírat hnědý slupky z vlašáků a nasušit do zásoby.

jinak jako třecí pro bettky bohatě stačej cca 20 x 20 x 30 i pro potěry. Ta dýlka (30) není určující. Mlže to být klidně 2é, ale i 40. 50 je už zbytečně moc.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od Apocalypsus »

Běžně jsem používal Torben.. aorád ucpává molitany ve filtrech jinak jej ale mají rybky moooc rády :-)
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od mlynář »

To záleží na tom, na jakou narazíš šarži (jesli je tvoje dávka ze zhora nebo ode dna). :D
Ty drobné částečky, které se v Torbenu nacházejí pocházejí ze svým způsobem nedokonalé technologie. Proto se Torben nehodí do vývojové vody a k drobným potírkům. Jinak je to čistá přírodní látka a jak píšeš. I já jsem s ním měl ty nejelepší zkušenosti. Aquahum je mnohem koncentrovanější a krásně čistý. že se dá použít všude.
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od Apocalypsus »

takže pokud bych jej vhodně přefiltroval tak by se dal používt kdekoli..? to není špatný nápad vyzkoušet.. každopádně by se dalo rozdělit že Torben ke starším a to vytíracích a odchovných nádrží Aquahum. To by šlo.. zesumíruju to a pošlu nákres.. Jak velkou nádrž by jsi doporučoval pro větší tlamovce? von Satun (nevím jaký mají nový název) Macrostoma a spol..? pro drobnější jako Albimarginata a Rubra bude stačit asi členitějších 50 litrů.. +/-..?
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od mlynář »

Je zbytečnou ztrátou času se pytlíkovat s přefiltrováváním torbenu. Torben je základ pro pěstírnu a na jemné záležitosti to chce si pořídit třeba jen 100 ml balení Aquahumu nebo tetra-Toruminu a vše je vyřešeno. Jiné preparáty nekupovat, nestojí za nic (Sera, JBL, atd...).
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od Apocalypsus »

čili bych to viděl 2x 40l pro malé, prozatím 1x60l pro větší druh, 2x20l a 4x10litrů pro odchov..? co si o tom myslíš?
Prezident ČLA o.s.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Zařízení nádrže

Příspěvek od mlynář »

To my asi tak nějak šlo. Pak si to časem dopiluješ. Je otázkou, kolik na to máš prostoru.

Ápropouse. Vyskytuješ se teď v téhle době ještě okolo Práglu?

PS: To prase jsme letos zbouchali jako nic... :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Vhodné vybavení a technika pro labyrintkářské nádrže“