Nitěnky

JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Nitěnky

Příspěvek od JAF »

Takže nezáleží na nítěnkách, jejich původu či kvalitě, ale na vodě v akváriu? To se mi zdá zvláštní. Já měl s nítěnkami problémy v klasické pražské vodovodní vodě (zkušenost z devadesátých let).
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Nitěnky

Příspěvek od mlynář »

Neeee. Tak jsem to přesně samozřejmě nemyslel. Mohu se jen domnívat, že tady asi pozitivně zapůsobily složky, které na druhou stranu působí negativně na ryby samotné. Prahu zásobují defacto dva zdroje. Téměř rovnoměrně ji rozdělujeme na jih a sever. V severní oblasti převládá voda pocházející z úpravny v držení "Frantíků", kteří k desinfekci používají chloriny, v jižní části je převaha "Želivky", kterou až do konce roku spravovala jiná společnost (nedavno jsem se dověděl, že i tuhle sekci právě získali Francouzi), dosud v úpravně vod v Hulicích používající starý osvědčený způsob desinfekce chlorováním.
Ta voda ze "severu" na první pohled vypadá - především pro chov měkovodních ryb perfektně, protože dle EU norem se její vodivost pohybuje okolo 250 uS. To je ale jen špička ledovce. Jakmile si na tuhle vodu ryby zvyknou a začnou se v ní dokonce třít, přijdou velmi brzy pekelné problémy s vývojem jiker a zárodků (spousty degenerací, zárodky se nerozplavávají a nebo špatně vyvíjejí a po ztrávení žl. váčku umírají hlady, apod.). Už je praxí prokázáno, že "za to můžou chloriny", údajně méně škodlivé látky pro člověka, než když se voda desinfikovala "starým dobrým chlorem".
Omlouvám se, že jsem trochu odbočil od danného tématu.... Já se domnívám, že právě použité deriváty chloru (v tomhle případě je jedno, zda-li se desinfikuje postaru a nebo dle EU norem) likvidují to ono cosi, co v "čistých, přírodních vodách (studny, studánky, atd...) v patentkách i nítěnkách na naše chovance působí neblaze.

Moje praxe byla taková, že jsem v průběhu devadesátých let několikrát zkoušel v Úvalech (studna, později tehdejší úvalský vod. řad. z pramenišť u Horoušan) dovážené patentky a ryby mi to tam vůbec nechtěly brát, zatímco patentky vlasnoručně nalovené v relativně děsně zaneřáděné vodě za jednou přípražskou čističkou byly perfektní. Na mlejně jsem vyzkoušel postupně tři vstupní vody a buď to dopadalo se zájmem stejně jako v Úvalech a nebo se mi několikrát stalo, když jsem posléze změnil dodavatele patentek (asi zbytečně -všichni jedou na stejný zdroj z východu), že mi ryby, které k mému podivu to začaly baštit, do druhého dne z 95 % popadaly. Mrtvolky byly typicky přebarvené, než je začala obalovat šedá plíseň - klasická otrava organismu.
Když jsem se pak přestěhoval sem do Zelenče a začal používat "severní Prahu", zkusil jsem patentky znovu a sice je nebaštily všechny ryby, ale ty, které nepohrdly fungovaly v pohodě.

Ještě jedna drobnost. Možná důležitá! Patentky i nítěnky z východu mi nikdy nebraly bojovnice, ani cichlidky z odchytů. Po vlasnoručně nalovených se mohly utlouct. I to myslím něco bude znamenat! přitom jsem lovíval na místech, kde se člověk pomalu štítil vlézt do vody i v kvalitních prdelačkách a většinou jsem s tím krmil, sotva jsem to trochu propral od největšího sajrajtu. Žádné čekání až nítěnky vytráví a vyčistí se, apod.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Nitěnky

Příspěvek od JAF »

A pak má člověk pít vodu z vodovodu... fuj.

"Chlorin" má být pravděpodobně chloramin. Pěkné svinstvo :( .
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Nitěnky

Příspěvek od mlynář »

Netuším, oč přesně jde. Mně stačilo jen to, že jsem se o tom dověděl, že tohle svinstvo má být pro člověka méně škodlivé, než to dřívější. Na druhou stranu chlor se do druhého dne z odstávací nádrže "vybublal". Tenhle sajrajt z vody "zmizí" až cca za dva měsíce a v tom celém je podle mne zakopaný pes. Zuby si na tom vylámal i Karel Krček a spolu jsme konzultovali skaláry.

Když jsem se sem tehdy nastěhoval a změřil si vodu, skákal jsem radostí jako cvok, že je tu 250 uS vodivost a těšil se, že v tom ryby půjdou jako z praku. Některé dovezené páry skalár se třely hned a jikry se ani nevyvinuly a za pár dní se rozpadly na prach ověnčený milosrdnou bílou plísní. Většina párů ale nic a teprve až po třech měsících se pomalu začaly ryby třít (u cichlidek totéž). Jenže přišly již výše popisované potíže s vývojem jiker a zárodků. Všechny bojovnice prakticky rovnou řekly ne a za ty tři roky jsem tu dokázal udělat pár kousků imbellisek, Mahachaiek a simorum. Řádově jen pár desítek rybek a po pár měsících to také skončilo a to jsem měl chovné bettky v téhle vodě skutečně jen chvilku - tejden, dva, než jsem se dostěhoval a dojel jim pro studánku. I to stačilo k tomu, aby jim to dokonale nabouralo celý metabolismus. Skalár jsem tu za tři roky nadělal asi tolik, co v Ouvalech nebo na mlejně za čtrnáct dní... :evil:
Co je ale unikum, že jsem v téhle vodě choval P.leopoldi, které se mi po roce a půl několikrát úspěšně vytřely a já z těch cca šesti, sedmi výtěrů udělal asi 150 mladých. S odstupem těch několika let tuhle výjimku dnes pokládám za zázrak.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Nitěnky

Příspěvek od JAF »

Dle popisu to skutečně vypadá na ten chloramin (NH2Cl - "krásná" sloučenina dvou akvarijních jedů - amoniaku a chlóru). Zajímavé je, že v podrobném rozboru na stránkách Pražské vodárenské (tedy těch Francouzů), o něm není ani zmínka - alespoň já jsem ho tam nenašel, byť je možné, že je tam pod nějakým kryptickým alternativním názvem (nejsem chemik).

Ono vůbec ten rozbor je zajímavý, je uveden pouze jeden pro celou Prahu (byť aktuálně pro každý měsíc). Na stránkách dále tvrdí, že dodávají po celé Praze směs vody z různých zdrojů - čímž by se vysvětloval jediný rozbor bez ohledu na lokaci. Kdybych nebyl Pražák, který vystřídal už mnoho čtvrtí, snad bych jim to i věřil, moje zkušenost je ovšem taková, že se voda na různých místech Prahy značně liší. Ostatně v rozporu se svým vlastním jednotným rozborem to uznává i Pražská vodárenská, neboť na svém webu mají tabulku tvrdosti podle jednotlivých čtvrtí.

Ale snad by tyhle problémy měla 100% řešit reverzní osmóza. Hlavně že teď všude běží kampaň, jak zdravá vodovodní voda je. Pochybuji, že co je toxické pro ryby bude zdravé pro člověka.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Nitěnky

Příspěvek od mlynář »

Nejen voda, ale i další věci.
To, že zemní plyn a jeho spalování za účelem topení je mnohem větší svinstvo než pálení lacinného hnědého uhlí vím z praxe už dávno. Hodně dlouho mi ale vrtá hlavou, zda-li "gasmafie" má víc prostředků na svou propagandu a ohánění se ekologií, než "uhlomafie". Asi ano. Jediné pozivitum plynu je to, že se člověk nemusí patlat s popelem. Tím to ale asi končí. nechtěj, abych ti tu vypisoval všechny argumenty, na které jsem osobně přišel. Myslím, že by měl ale stačit jediný. určitě sis všiml, jak v poslední době skáčou kvůli neustále se zvyšujícímu znečištění ovzduší. Jak zajímavé, když už pomalu nikdo netopí uhlím, ale valná většina plynem.....
Třeba v naší matičce stověžaté. Až do roku 97 jsem pracoval jako obyčejný popelář a dokonale jsem v tomto oboru prošmejdil více jak polovinu Prahy. Popel z uhlí či briket v popelnicích a kotelny na pevná paliva mi ubývaly od druhé poloviny osmdesátých let před očima, jako sníh při 15 st. nad nulou. Už někdy v roce 91 bylo echt vzácné, když někde v Praze popelář ještě narazil na popel. Co se četnosti dopravy týče, tak o tolik, co jí bylo na počátku roku 90 - 92 k dnešký jí není. Je to totiž jednoduché, již tehdy byla průjezdná a použitelná kapacita velice blízko současné zatíženosti. No a o tom, jak kvalitní vozidla jezdila u nás z ekologického pohledu na počátku devadesátých let - tedy před dvaceti lety a jaká jezdí dnes s jejich požadavky na ekologii snad ani nemusím psát. A přesto je v Praze čím dál tím horší ovzduší. DOST a zpátky k základnímu tématu!!! ;)
Odpovědět

Zpět na „Krmení pro labyrintky“