Nitěnky

JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Nitěnky

Příspěvek od JAF »

Jaké máte zkušenosti se zkrmováním živých nítěnek labyrintkám? Já se tomu dlouhodobě vyhýbám, ale vím, že někteří chovatelé jimi krmí i dosti choulostivé druhy. Někdo používá různé formy desinfekce živých nítěnek. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Uživatelský avatar
bublina
Člen AKVA CZ - 009 & 034
Příspěvky: 32
Registrován: 25.8.2010 17:30:21

Re: Nitěnky

Příspěvek od bublina »

Já nitěnkama labyrintky nekrmim protože ponich mívají vředy.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Nitěnky

Příspěvek od JAF »

Stejná zkušenost.
Uživatelský avatar
bublina
Člen AKVA CZ - 009 & 034
Příspěvky: 32
Registrován: 25.8.2010 17:30:21

Re: Nitěnky

Příspěvek od bublina »

Nitě by se musely projet antibiotikama a to není dobré. :evil:
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Nitěnky

Příspěvek od mlynář »

Moje zkušenosti jsou ty nejlepší. Lepší krmení než nítěnky jsem nikdy nepoznal. Má to ale jeden háček. S kupovanými nítěnkami v posledních deseti letech byly jen samé potíže. Nítěnky, které jsem si lovil sám neměly chybu. Stejné zkušenosti mám i s patentkami...
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Nitěnky

Příspěvek od JAF »

Asi hodně záleží na prostředí, ze kterého pochází. Jak vypadá to místo, odkud jsou ty dobré? Asi to nebude zapáchající stoka.

Někde jsem četl zběsilý návod na desinfekci ústní vodou.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Nitěnky

Příspěvek od mlynář »

Moje loviště byla vždy hned za venkovskými čističkami, postavenými na konci sedmdesátých a začátku osmdesátých let. Klasické blátivé potůčky mnohdy se sbírkou všelijakých plísní, odpadků, atd. Takových čističek je stále v provozu dost a výhodou je, že se na ně nevztahují dotace z EU, takže by v takovém stavu měly ještě pěkných pár let vydržet. ;)
Uživatelský avatar
gupka
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 5.8.2011 20:51:23

Re: Nitěnky

Příspěvek od gupka »

No z kupovaných mi betty vždy dostaly vodnatelnost, nejlepší byla ta nalovené v rybníce. ;)
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Nitěnky

Příspěvek od JAF »

V čem tedy může spočívat problém těch kupovaných?
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Nitěnky

Příspěvek od mlynář »

Protože nemám šanci zjistit (musím přiznat, ani jsem se příliš nepídil, protože o místě původu v zahraničí tu kolují akorát dohady) odkud pocházejí, těžko mohu uvažovat o příčinách. Je v tom ale stejný problém, jako v patentkách. Ty v některém typu používané vody fungují vcelku bez problémů, v jiném typu jsou pro ryby buď nechutné nebo působí dokonce toxicky.
Pokud jsem se snažil je používat když jsem jel na vlastní studnu a bylo jedno, o jakém pH a vodivosti z toho voda teče, byly vždy problémy. A velké! Když jsem se pak přestěhoval sem, kde vstupní voda pochází z veřejného řadu, spravovaného "Francouzi" (chloriny, atd...), najednou mi fungovaly. Pravda, nítěnky jsem tu už ale nezkoušel.
Nicméně hodně podobné to bude všude jinde. U našich chovatelů převažují vody užívané z veřejných řadů, což je důvodem k tomu, že se tu patentek i nítěnek prodá dostetek, aby se to překupníkům vyplatilo sem vozit. To je tedy má osobní domněnka - bráno selským rozumem.
Odpovědět

Zpět na „Krmení pro labyrintky“