B.albimarginata nebo channoides

Uživatelský avatar
Frida
Člen AKVA CZ - 001 AKVA TERA ČB
Příspěvky: 12
Registrován: 4.7.2018 10:17:24

B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od Frida »

Sháním b.albi nebo chanky,prosím nabídněte do SZ nebo tel.721733786 díky
imessi
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 2.10.2018 5:49:34

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od imessi »

GIGAEXOTIC Klepešta má obojí za cca 900,- kus. Já je mám taky ale nemám momentálně nic na prodej. Pěkný Nový rok....
aesculap
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 2.1.2015 12:42:44

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od aesculap »

No nevím, právě GIGAEXOTIC Klepešta má v nabídce kdeco, a v podstatě to nabízené často vůbec nemá... Před rokem jsem zkoušel objednat Macropodinae (spechtii, erytropterus), a marně. Několikrát jsem se podíval, v nabídce mu stále figurují... Tak nevím, je to asi čtvrtý akva-obchod, kde jsem i přes nabízené v podstatě pohořel...
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od mlynář »

Obchodní sektor v akvaristice je vůbec divný. Kdekdo z nich má ke stažení stocklist s nabídkou importovaných (mnohdy i vykupovaných českých) ryb. Potud by to bylo v pořádku. Co si ale člověk může o té firmě myslet,, když za rok zjistí, že je to stále stejné a nikdo to nedoplňuje, a za dva, tři, pět... dokonce deset let... stále to samé. Pak je tu ostuda, nic víc a ukázka úrovně takového obchodníka. Já jsem rybky přestal dělat v r. 2009. Ještě předloni měla třeba kladenská AQA ve stocklistu Pelvicachromis nigrofasciatus, které jsem v celé ČR dělal jen já a poslední dodávku k nim tohoto druhu jsem provedl někdy v r 2005.
Přesně tohle je i případ trpasličích cichlidek rodu apistogramma a nemlich to samé u bojovnic. Stejné se stocklisty je to i u Petráka, Papíka a nepřekvapuje mne, jesli i u Klepišty i dalších. Myslím, podle ohlasů a mých informací, bylo by asi nejserioznější jednání s Tomášem Kučerou - Vivárium. On obchoduje s těmi samými importéry a překupníky jako ostatní, ale snaží se co může, aby jeho nabídka byla naprosto košér a s člověkem jedná naprosto na rovinu a bez obalu. Zatím každý, kdo si rybky objednal přes něho mi říkal, že to, co na tom bylo na něm, bylo na sto procent.

Další bolístkou je dogmatické vžití se do staré taxonomie a neznalost toho, s čím ty firmy obchodují. To v mnoha aspektech je ale i u takových importérů, jako je třeba německý Glaser. Oni pro svou vlastní neznalost jsou schopni nabízet třeba peruánskou formu skalár jako P. altum. Je to prozaické. Peruánští obchodníci, aby prodali, si vymyslí svoje obchodní názvy (nebudu přeci nabízet něco obyčejného). Tak k sice normální a krásně rostlé skaláře dají přídomek "alto", což v jejich mateřštině - španělštině neznamená nic jiného, než "dobře stavěný - či vysoký". A evropští obchodníci si to přeloží jako peruánskou formu P. altum. Obchodníci se vůbec nezabývají dostudováváním systematiky (to je jakoby si autoopravář nedělal hlavu s tím, zda-li se jedná o kola či volant... oboje je to kulaté, ne?). U mnoha velkoobchodů jsem tenhle jejich zmatek a nedouctví zaznamenal třeba v tom smyslu, že vedle sebe nabízeli jeden druh i pod třemi různými názvy ... a také s různými cenami..
No a nebudu tu mluvit o serioznosti v uváděných obrázcích, které jsou kradené, kde se dá. Málokterý importér si zajišťuje vlastní, kvalitní obrazovou produkci nabízených rybek (na to je ale velmi kvalitní Glaser a pár dalších němčourů, to zase ano). Velmi seriozní je v tomhle i většina holandských importérů, kteří neváhhají rybky nafotit přímo ještě v přepravních boxech a člověk pak vidí, jak skutečně vypadají a především, jak vypadají několik minut po vybalení po importu.
Ohledně bojovnic to není jinaké.

No a u nás jsem zažil u úsměvné okmžiky, kdy jeden obchodník opisoval od druhého. V prvním desetiletí jsem dělal pár druhů, o kterých jsem si byl betonově jistý, že je nejen v ČR, ale vůbec v Evropě nikdo jiný nemá. Nabídku jsem dával do "svých" asi sedmi odběratelských míst. Neuplynul ani rok a ejhle, objevil jsem ty rybky třeba v nabídce dalších velkoobchodníků, se kterými jsem třeba ani nikdy nekomunikoval a nebyl v kontaktu.

Takže se připrav na to, že nabídky, které vidíš, jsou vždy sázkou do loterie a nadsázkou. Když si pak člověk něco speciálního objednává, musí počítat, že to bude přinejlepším 50:50, že ti přijde skutečně deklarovaný druh či forma. A naopak. Díky tomuhle profesnímu nedostatku se čas od času stalo, že místo sice poměrně vzácnějšího objednaného druhu se díky jejich neznalosti do rukou člověku dostal neuvěřitelný špek (jako by mi někdo prodal pod hlavičkou ojetého trabanta nového mercedesa... za tu cenu trabanta ... auto jako auto, že?). Jednat s importéry je vždy dobrodružství.

Největší jistotu jsem vždy měl, když jsem dostal rybky přímo z odchytů z nějaké expedice. Šlo vždy přesně o deklarovaný druh a nebo, když si lovci nebyli jistí, napsali k tomu alespoň aff. nebo cf. a ještě doušku že snad o to půjde, ale že nemají přesnou jistotu. Takhle se ke mně dostaly kdysi přes Pascala Sewera ze Švýcarska bojovnice, nejistě deklarované jako B. dimidiata. Jelikož jsem v té době byl již zkušený chovatel těhech betiček, jakmile si trochu zvykly po vybalení, zjistil jsem, že je to sice rozhodně druh ze skupiny dimidiata, ale rybky byly podstatně jiné. Asi takový rozdíl v anatomii, ale i barvách, jako je tomu mezi B. chanoides a B. albimarginata. Jednoznačná přísušnost ke skupině, markantní druhové rozdíly!
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od mlynář »

Aesculape, v soukromé zprávě jsi mi psal, že je to tu mrtvé. Máš svým způsobem pravdu. Je to ale hlavně kvůli tomu, že v ČLA je nás pár a komunikujeme spolu víceméně mimo web (telefonem či osobně). Tak se odmlčelo i těch pár zdejších abonentů mimo klub. Stále to tu ale máme a udržujeme. No a kdyby se tu sešlo pár lidiček, kteří mají alespoň trochu "ukecané prstíky", zase se to oživí.. :)
aesculap
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 2.1.2015 12:42:44

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od aesculap »

Díky za vysvělení všeho... Popravdě, dost zkušeností mám i já sám... Takže nebudu jmenovat "známé firmy", něco tady již padlo. Pravdou je, že když už jedu severně nad Prahu, tak se pochopitelně v Mělníce zastavím. Domluvil jsem si takto na dálku Xiphophorus nezahualcoyotl a skutečně si je tam vyzvedl. V době mých živorodních pokusů to bylo fajn, od Glassera jsem si nechal dovézt X.pygmaeus, cena dost brutální, jel jsem si pro ně 50 km na jejich místo rozvozu a byl jsem pumpnut o dalších 800,- za dovoz!! No comment.

S odbytem je to jak píšeš. Zásobil jsem dostupné okolí přírodními druhy živorodek (X.n., X.p., Limia, endlerky, Xenotoca, Heterandria a další a pak jsem začal uvažovat o pořízení štiček B. belizanus... Někam se ty přebytky dávat musely. Proto se vracím k labyrintkám, to není tak horké, když se člověk nepiplá s potěrem, redukuje se to samo. A u bojovnic, vrčivek, rájovčíků apod. je potěru jak šafránu, tak se nebojím, kdyby to občas vyšlo...

Takže tak... Po celé republice se nabízejí rájovci černí a skutek utek. Kdoví, zda ve skutečnosti v ČR někde plavou. No nic. Budu poptávat dál ve správném vlákně. Je třeba trochu vymést pavučiny. :D
imessi
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 2.10.2018 5:49:34

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od imessi »

Takže jsem sehnal i Albimarginaty. Hmm, po devíti stovkách. Hmm, hmm :roll:

A tady je "táta" chanoidesák.....
Chanoides3.jpg
Chanoides3.jpg (17.58 KiB) Zobrazeno 2085 x
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od mlynář »

To je tedy dobrá cena. Já je vozil blahé paměti do Apistogrammy a byl jsem v sedmým nebi, když jsem Slaninu uhádal na devadesát za kus. :mrgreen:
Kurňa, ono je to už dvacet let.... :oops:
imessi
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 2.10.2018 5:49:34

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od imessi »

Docela by mne zajímalo, o kolik se za těch dvacet let v Německu pohnuly ceny pro koncového zákazníka. Za třicet let "kapitalismu" u nás by po růstu nákladů a inflaci měla stát červená neonka +/- tak stovku.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: B.albimarginata nebo channoides

Příspěvek od mlynář »

No, ono je to dost relativní. Až někam do roku 2010 to tlačili naši exportéři značně dolů. Než tu pokapala většina chovatelů, snažila se oč to šlo, aby prodali. I za každou cenu. Někdy okolo roku 1990 se vykupovala červená neonka za 10,- - 12,- Kč (2,5 - 3 cm velká). Po cca 15 - 20 letech taky za 4,- koruny. jesli se něco nezměnilo a já mám takový pocit že ne, tak asiati nikdy nepřišli na to, jak je dělat, takže odtamtud konkurence nehrozila. Za to za všechno si mohli naši sami. Díky pohodnosti a lennosti se stalo, že nás exportéři měli doslova na lopatách a tak se i chovali. Třeba o Petrákovi a snad i o plzeňském Ullmanovi se ví, že aby odbouchli na západě a ve Skandinávii konkurenci, nabízeli rybky i pod svou vlastní výkupní cenou. Až velmi často se jim to dařilo. Netuším, jesli si sami uvědomovali, že si řežou větve i pod sebou. Třeba ano a bylo jim to jedno. Třeba ve své neskonalé pýše jim to ani nepřišlo na mysl... To už je dneska asi jedno.

Když byli naši kluci před lety třeba u Forkela se podívat na P. altum, nestačili se divit, za kolik je v samotném Německu například prodává on - myslim, že to bylo řádově asi o 400 % víc, než šly ceny tady (tehdy okolo 500,- za mládě - ale pak se tu objevili nadšenci, kterým se povedl jeden, dva, tři odchovy a ti, aby se toho co nejrychleji zbavili, šli hlupáci sami až na 160,- za kus - zaplať pánbůh, že toho o moc víc pak už nikdy neudělali a sami s tím skončili). Takhle "si sami můžeme za svoje vlastní problémy".
Odpovědět

Zpět na „Koupím labyrintky“