1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od mlynář »

Začínáme zde s uváděním monografií věnovaných předmětu tohoto portálu ČLA - rybám labyrintním i pokud možno čeledím příbuzným či nám blízkým. Tato rubrika si neklade v žádném případě za cíl kopírovat ona díla bez souhlasu autorů, ale tato díla zde pokud možno co nejdůkladněji to půjde přiblížit, aby si potenciální zájemce o takovouto literaturu mohl o danné knize udělat svou vlastní představu. I z výše uvedeného důvodu s výjimkou titulního obrázku obálky nejsou jednotlivé obrázky doprovodu scanovány, ale fotografovány. Tolik na úvod tohoto prvního příspěvku, tento odstavec se samozřejmě bude vztahovat i na další zde posléze uváděná díla. Z těchto důvodů budou jednotlivá témata číslována, proto zde č. 1.

****************************************************************************************************************************************************

Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 01.jpg
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 01.jpg (28.35 KiB) Zobrazeno 15234 x
204 str., vázaná – lamino desky s potiskem, B5, 16 x 24 cm, t. 2 cm
5. kompl. přepracované vyd. 1998 jaz: němčina ISBN 3-89745-120-4
Tetra-verlag GmbH, Kleimannbrücke 39, 48157 Münster


*******************************************************************************************************************

Jak vyplývá z předešlého odstavce, tato monografie se dočkala již pátého, jak uvádí autor rozšířeného vydání, které vyšlo v r. 1998. Vzhledem k předešlým prodlevám mezi jednotlivými vydáními se čtenář tohoto pojednání možná podiví, že dnes - dvanáct let od tohoto posledního vydání zde nemáme nějaké další. Mnohý zájemce o klasickou akvaristickou literaturu dnes dobře ví, že nejen bouřlivý nástup internetu v posledních deseti letech zapříčinil velké utlumení ve vydávání papírových knih. O nakladatelství Tetra-Verlag se říkalo již okolo Interzoo v Norimberku v r. 2006, že bude končit a je jen zásluhou mateřského akvaristického výrobního gigantu - Tetra, že toto své nakladatelství podržela nad vodou. Nicméně na letošním Interzoo jsem si při návštěvě stánku nakladatelství dobře povšiml, že se zde představují a "doprodávají" dříve vydané tituly a za poslední léta nevyšlo nic nového....

Většina vydání této monografie je jak v němčině, tak i v angličtině. Jak vypadala některá dřívější se můžete podívat na stránkách AQUABOOKS - ( 1. vyd. v angl. 1992 http://aquabooks.cz/publikace/965 ) ( 3. vyd. v němč. 1990 http://aquabooks.cz/publikace/268 ).

Jinak je tato monografie jedním z nejstěžejnějších literárních děl věnovaných komplexně labyrintkám a já tuhle knihu velmi rád každému doporučím. Třebaže mívám tu a tam vůči nohdy příliš populárnímu stylu německých autorů výhrady, je tato kniha bezesporu skvostem ve své kategorii. I kdyby pro ic jiného, tak pro naprosto špičkově profesionální fotky Horsta LLinkeho. Je zde ale i značné množství velmi seriozních informací, které i dvanáct let po uvedení tohoto vydání neztratily ze své aktuálnosti.

*******************************************************************************************************************
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 02.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 02.JPG (92.92 KiB) Zobrazeno 15201 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 03.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 03.JPG (91.55 KiB) Zobrazeno 15211 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 04.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 04.JPG (88.26 KiB) Zobrazeno 15178 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 05.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 05.JPG (92.09 KiB) Zobrazeno 15158 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 06.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 06.JPG (87.14 KiB) Zobrazeno 15191 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 07.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 07.JPG (86.53 KiB) Zobrazeno 15181 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 08.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 08.JPG (82.87 KiB) Zobrazeno 15154 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 09.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 09.JPG (87.6 KiB) Zobrazeno 15138 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 10.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 10.JPG (100.45 KiB) Zobrazeno 15151 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 11.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 11.JPG (90.48 KiB) Zobrazeno 15167 x
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 12.JPG
Linke - Labyrintfische, Farbe im Aquarium 12.JPG (97.14 KiB) Zobrazeno 15152 x
Horst Linke.jpg
Horst Linke.jpg (64.11 KiB) Zobrazeno 15104 x
Linke - věnování.jpg
Linke - věnování.jpg (52.59 KiB) Zobrazeno 15121 x
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od JAF »

Pěkná kniha, zrovna nedávno mi přišla. Zdarma jako dárek z německého Amazonu. Ještě tak umět německy. :mrgreen:

Ale v článku http://www.igl-home.de/09/arbeitsgruppe ... ssmann.pdf na stránkách IGL, pokud mě němčina nešálí, ji kritizují kvůli chybám především v zoogeografii.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od mlynář »

Máš naprostou pravdu. Já jsem se o tom zmínil jen velice zlehka: Třebaže mívám tu a tam vůči mnohdy příliš populárnímu stylu německých autorů výhrady,.... .
Ze všech německých autorů, od nichž mám knihy jsem si považoval vždy akorát Römera (trpasličí cichlidky) a až "napočtvrté" Paepkeho. Jinak jim říkám akvapopulisté. Věda a aktuálnost u nich není důležitá, jakmile si někdo z nich udělal jméno, už to lítá. Texty velmi často plytké, jak pro děti z mateřské školky, na druhou stranu ale až noblesní vazby, superkvalitní křídový papír a samozřejmě velmi kvalitní fotografický doprovod. Aź na těch pár světlých výjimek jsou všichni stejní, jeden jako druhý. Ať je to Linke, Steck, Schmidt, Stawikowski, Koslovski, Borg, co se týče cichlid a labyrintek. Plus řada dalších. Dá-li pánbůh, tak bych mohl možná dost brzy získat ony proslavené "labyrintky" od Vierkeho a na ty jsem echt zvědavý. Mám od něj z osmdesátých let publikaci o trpasličích cichlidkách, která mohla být ve své době docela slušná. Kapitolou samou o sobě je také proslulá monografie o labyrintkách do Richtera, kterou tu budu brzy uvádět. Já jsem kdysi získal její vydání u TFH v angličtině (taky němčinu nějak nemusím) a když jsem si to přelouskal, proklel jsem ho. Pak jsem ale jednou u kamaráda dostal do rukou originál "dederonské" první vydání a nestačil jsem se divit! Ostatně co bych povídal. Stačí si přečíst od oněch autorů tu a tam nějaký článek v AŽ. Ona je to konec konců asi jejich mentalita.

Před lety, někdy na přelomu tisíciletí, se poprvé objevil v Rychnově Holm Arndt. Moje první setkání s ním byla jeho přednáška o labyrintkách. Byl jsem na slovutného akvaristu z Cotbusu velice nažhavený a těšil jsem se, co úžasného se dovím. Po deseti minutách jsem chtěl utéci ze sálu a musím říci, že to byla jedna z mála přednášek, u které jsem neusnul, ale naopak mi zvdvihla adrenalin. Popsat to je velice jednoduché. Představ si, že by si tě objednali do nějaké školky, abys čtyř, pětiletým dětem, které akvárko viděly tak akorát z tramvaje, měl udělat přednášku o tom, co jsou to labyrintky. Komické na tom všem bylo, že v sále sedělo spousta akvaristů, kteří v chovu všech možných labyrintek měli za sebou dvaceti, třicetileté praxe........ Já si tenkrát myslel, že z nás dělá blbce. Až po letech i došlo, že je to u němců dost normální. Pak jsem po letech přišel do praktického styku taky s Arndtovými propozicemi a standardy pro soutěže Betta splendens a ještě po dalších letech i s výtvorem ohledně soutěží skalár, který si u něho objednal F.Kolín. To už byla totální hrůza. A až teprve po další době jsem přišel na to, že na druhou stranu je Arndt tím typem člověka, který za tebou přijde se srdcem na dlani a je to velice hodnej chlap. Stejně jako jeho sputnik Ende. Bohužel přes mnoho let jeho praxe je to to jediné kvalitní, čeho se od něho můžeš dočkat...
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od To-Chu »

Vypadá to na nové vydání nebo úplně nový titul. Od září 2013 v portfoliu nakladatelství Tetra Verlag Berlin za 19,90 euro.
561517_500121180071343_901486522_n.jpg
561517_500121180071343_901486522_n.jpg (168.19 KiB) Zobrazeno 14726 x
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od mlynář »

Ano. Ke mně se to dostalo mailem z mnoha různých zdrojů a dokonce jsem dostal mezi prvními i mail od samotného Linkeho.
Já si myslím, že to bude asi zase jen předělané vydání. Je ale fajn, že se Tetra snaží udržet tisk papírových knih. Inu kdo ví, třeba se to za pár let zase trochu zvedne.
Podívej se na muziku. Na začátku devadesátých let defacto skončilo vydávání na vinylech a všechno šlo na CD. Jen výjimky (jako třeba Rolling Stones, Pink Floyd) vydávaly nová alba i na vinylu - ale stálo to majlant. Výroba gramofonů defakto taky zmizela. No a na přelomu tisíciletí se zjistilo, že ony vinyly jsou a budou zajímavé i nadále a všechno se znovu rozebíhá. V současné době to začíná být i prestižní záležitostí TOP kapel vydávat svá alba zase na vinylu a i ceny šly trochu dolů a opět se objevují gramofony od kdejaké firmy, co se k tomu vrací.
Třeba to i s akvaristickou literaturou dopadne podobně. Budu minimálně doufat.... :)
aqintice
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 28.10.2013 22:37:00

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od aqintice »

to je proto, že digitální médium není to pravé ořechové co by se dalo chytit do rukou. a když je něco kvalitní pak to nemá šanci zmiznout.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od mlynář »

Když budeme chtít bejt hodně jedovatý, můžeme argumentovat taky tím způsobem ... "digitální milenka tě taky nějak moc nepřivede do rozkoše"... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od To-Chu »

Konečně v angličtině... Nebudete to někde hromadně objednávat? Připojil bych se.
IMG_232403694048304.jpeg
IMG_232403694048304.jpeg (92.72 KiB) Zobrazeno 13672 x
IMG_132095480849323.jpeg
IMG_132095480849323.jpeg (151.54 KiB) Zobrazeno 13659 x
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od mlynář »

Taky bych to rád, ale musim si zatím nechat zajít chuť. :(
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 1. Labyrinthfische, Farbe im Aquarium - Horst Linke

Příspěvek od mlynář »

Změna.

Knihu mohu jen doporučit. U nás ji distribuuje p. Kolín (Akvárium živě) a za pouhých (ještě teď té ceně nemohu uvěřit.... počítal jsem, že to bude stát nejméně 3000) 1100 plus poštovné. Pokud by tu byl zájem,mohu udělat recenzi. ;)
Odpovědět

Zpět na „Literatura“