populace s se známou lokalitou

Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

populace s se známou lokalitou

Příspěvek od Deepinpeat »

zdravím,

Rozmnožuje tady někdo momentálně nějaké druhy rodu Parosphromenus, pokud možno s jistou lokalitou původu? Moc rád bych si nějaké pořídil, ale vypadá to, že budu muset do Německa. U Kalaby teď něco bylo, ale už nejsou a navíc u těch komerčních importů lze sice většinou u dospělých ryb zjistit co to asi bude, ale velmi zřídka odkud to je :(

Díky za případnou odpověď
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od mlynář »

Svého času se tímto rodem intenzivně zaobíral náš sekretář - "bublina".
Jinak Sláva Boudný a myslím i Karel Zahrádka kdysi obcovali s deisneráky.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od mlynář »

Je to těžké. Když pominu takové ty komerční chovy čichavců, rájovců a splendenskáře, tak na specialitky od labyrintek je v celé republice pár lidí a skoro všichni se docela dobře známe navzájem. Proto ani nepředpokládám, i kdyby se stal zázrak a situace s papírem v akvaristice se obrátila, že bych monografii bett vydával klasickou cestou.
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od Deepinpeat »

Inu dobrá tedy, alespoň jsem to zkusil :) V tom případě mám záložní plán, jelikož už jsem nějakou dobu členem Parosphromenus projektu, na který je zde uveden i odkaz, vypravím se tedy k zahraničním kolegům, už to domlouvám. Jen ty P.deissneri asi nepřivezu, momentálně jsou podle posledního censu v projektu poslední 3 ryby. Tohle byl jen pokus, zda by se to obešlo bez celého dne v autě, ale když nejde hora atd... ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od mlynář »

Jj. těžká je tu cesta milovníka spec. divokých labyrintek.
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od Deepinpeat »

Jinak momentálně mám velmi krásnou populaci z komplexu bintan, samci vypadají skoro jako P. harveyi, jen podle třecího zbarvení (i u samic) a teploty při které došlo k výtěru si myslím, že je to mnohem spíš něco kolem P. bintan. Ta teplota samozřejmě není úplně validní ukazatel, jen P. harveyi podle informací které mám k dispozici by měl preferovat nižší teploty kolem 23-24 °C, ale samozřejmě mohou existovat jiné populace které se budou vyskytovat na teplejších lokalitách. Ale i podle toho že, většina importů za posledních 6-7 let pochází ze Sumatry, kdežto P. harveyi ze západní části Malajsie. Asi je prostě mnohem pravděpodobnější ten bintan. Bohužel v té vodě se nedá fotit :( , takže se mi zatím nepovedlo předložit fotky imponujících samců k posouzení. Momentálně mám od dvou párů snůšky, u první čekám, že opustí jeskyni každým dnem, druhá je něco kolem 4 dnů stará a alespoň s baterkou jsou krásně vidět, jak si visí pod stropem v té odfláknuté imitaci hnízda. Je to asi tak jedna bublina na jednu jikru :D, dohromady asi tak 25 ks z té druhé. První snůška byla větší (35-40 ks), jako první sem samozřejmě izoloval nejkrásnějšího samce a největší samičku, ale tam jsem měl možnost si to prohlédnout jen před tím, než se u larev objevila tmavá pigmentace, od té doby vím že tam jsou jen podle toho, že samec pečlivě opatruje strop a až neskutečně agresivně brání jeskyni. Samičky hlídají okolní prostor. Původně jsem na radu zkušeného kolegy z Parosphromenus projektu odlovil trio, ale po výtěru samička která nakladla jikry začala tu druhou zběsile a naprosto systematicky pronásledovat. Nechtěl jsem to celé rozebírat a stresovat samce, takže sem tam nacpal dostatek listí, aby se tam nedalo plavat. Druhá samička se občas objeví aby sezobla koretru, ale jinak je zašitá někde uprostřed té masy.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od mlynář »

Nádhera. Představuju si to se zavřenýma očima. :)
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od Deepinpeat »

Tak první výtěr je už někde po nádrži, při krmení jsem potkal jednoho objevitele v úplně opačném rohu. Ovšem ten druhý samec je absolutní komik, jelikož rozšířil to hnízdo, už je tam mnohem víc bublin než larev, ale smolně to má zvlášť, fakt mě mrzí že to nejde vyfotit :mrgreen: . Koláč bublin vlevo a vedle něj roztroušený menší koláč larev.
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od Deepinpeat »

2.jpg
2.jpg (76.69 KiB) Zobrazeno 7864 x
1.jpg
1.jpg (86.31 KiB) Zobrazeno 7866 x
Na prvním obrázku asi 14 dní starý potěr na druhém cca. 5 dní starý potěr ještě s tlející rostlinou jako zdrojem nálevníků. Pokud je někdo šokován tím "bordelem" tak to opravdu moc neluxuju, řeším to prozatím po halančíkářsku, 2x za den vyleju půlku vody a doleju tu samou ale čistou. Zatím s oběma izolovanými výtěry prakticky beze ztrát. Jinak artemii (Sanders premium) berou největší jedinci tak asi od 4-5 dne, do té doby se ji ani lovit nepokoušejí. Další snůšky už odmítám izolovat ;) , prozatím nastřádáno včetně dalších už skoro měsíc starých asi 90 ks potěru, nevím co s tím budu dělat.
Snad je ten rozdíl na těch fotkách znát, musel jsem to hodně zmenšit, aby to šlo vložit a přeci jen jsou to fotky z mobilu, takže se omlouvám pokud tam není nic vidět.
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: populace s se známou lokalitou

Příspěvek od Deepinpeat »

Samec F1 od těch mých stále neurčených. Zdá se, že jsem prvně v životě vyfotil rybu tak, že je vidět a není rozmazaná. :mrgreen:
Přílohy
parof1--2-.jpg
parof1--2-.jpg (245.97 KiB) Zobrazeno 6891 x
Odpovědět

Zpět na „Rod Parosphromenus BLEEKER, 1877“